Згідно епідеміологічних досліджень, частота безпліддя у шлюбі коливається від 8% до 29% і, на жаль, цей показник не має тенденції до зниження.

Розглядаючи фактори, що впливають на фертильність, такі як: вік жінки старше 35 років, відсутність вагітностей в анамнезі, тривалість безпліддя більше 3-х років, індекс маси тіла (ІМТ) менше 18 та більше 30, куріння, знижують шанс зачаття.

Важливими показниками успішного зачаття є наявність овуляції, прохідність маткових труб та чутливість ендометрію.

Безпліддя і жіночі хвороби, що пригнічують фертильність.Для максимально ефективної боротьби із безпліддям, лікарю необхідно знати причини цього стану. До найбільш розповсюджених форм порушення репродуктивної функції у жінок належать:

 1. трубно-перитонеальний чинник (35-56%), що виникає внаслідок непрохідності маткових труб;
 2. ендокринні фактори (18-35%), пов’язані з порушенням функції залоз ендокринної системи;
 3. імунологічне безпліддя (5-15%), що є результатом утворення антиспермальних антитіл;
 4. зовнішній генітальний ендометріоз (2-29%);
 5. а також поєднання вищеназваних факторів.

Безпліддя і жіночі хвороби, що пригнічують фертильність.Якщо розглядати трубно-перитонеальні фактори безпліддя у вигляді порушення прохідності маткових труб, то варто відмітити, що основними причинами пошкодження маткових труб є:

 • перенесені раніше запальні захворювання органів малого тазу, особливо ті, що викликані інфекціями, що передаються статевим шляхом та належать до групи TORCН-інфекцій;
 • внутрішньоматкові маніпуляції, у тому числі аборти, діагностичне вишкрібання порожнини матки;
 • перенесені раніше втручання на органах малого тазу та черевної порожнини (особливо лапаротомічним шляхом).

Виявлення спектру вірусно-бактеріальних факторів, що викликають безпліддя, вказує на високу роль хламідій, які виявляються у 30% жінок, які страждають на трубно-перитонеальне безпліддя. Також чільне місце у даній проблемі займають цитомегаловірусна інфекція (24%), уреаплазмоз (15%), токсоплазмоз (13%), мікоплазмоз (10%).

Безпліддя і жіночі хвороби, що пригнічують фертильність.Серед причин ендокринного безпліддя домінують фактори гіпоталамо-гіпофізарно-яєчникової недостатності та дисфункції і тісно пов’язані з ними овуляторні порушення. Найбільш маніфестним проявом дисфункції репродуктивної системи є порушення менструального циклу. В більшості жінок (близько 80%) з гормонально обумовленим безпліддям такі порушення проявляються із періоду статевого дозрівання. Особливої уваги заслуговують пацієнтки із підвищеним рівнем пролактину у зв’язку із високою частотою наявності у них мікро- та макроаденом гіпофізу. У значної частини пацієнтів ми можемо діагностувати синдром полікістозних яєчників – синдром оваріальної дисфункції, який характеризується порушенням менструального циклу – ановуляцією, гіперандрогенією, мультифолікулярною будовою яєчників, а також інсулінорезистентністю і гіперандрогенні стани різного ґенезу.

Безпліддя і жіночі хвороби, що пригнічують фертильність.Ще однією причиною розвитку безпліддя є зовнішній генітальний ендометріоз. Безпліддя, асоційоване з ендометріозом, може бути пов’язане із наступними порушеннями:

 • анатомічні порушення органів малого тазу внаслідок розвитку злукового процесу та в подальшому непрохідність маткових труб;
 • вогнища ендометріозу мають негативний вплив на якість яйцеклітин, сперматозоїдів, ембріонів та функціональну активність маткових труб;
 • біохімічні та імунологічні порушення, що призводять до порушення імплантації.

Серед імунних факторів, що впливають на зачаття – це утворення антиспермальних антитіл у репродуктивних органах жінки, найчастіше у шийці матки (так званий шийковий фактор).

Хочу згадати не менш значимі у порушенні фертильності захворювання, такі як фіброміома матки, особливо субмукозна локалізація вузлів, гіперпластичні процеси ендометрію, хронічний ендометрит. Всі ці стани порушують імплантацію.

Варто зазначити, що для кожного пацієнта є індивідуальний підхід і персоніфікована тактика лікування в кожному конкретному випадку.

 

ЗАДАТИ ПИТАННЯ

Безпліддя і жіночі хвороби, що пригнічують фертильність.