Вперше у Західному регіоні України, у «Прикарпатському центрі репродукції людини», була успішно проведена операція Micro TESE з лікування однієї з найважчих форм чоловічого безпліддя – азооспермії (її необструктивної форми). Як відомо, при даному захворюванні неможливе природнє зачаття, бо в еякуляті повністю відсутні сперматозоїди, однак це вже не є перепоною для біологічного батьківства.

Micro TESE – високотехнологічний метод лікування необструктивної форми азооспермії. Життєздатні сперматозоїди отримують хірургічним шляхом з використанням мікроскопічної техніки.

Детально про Micro TESE, про особливості і переваги даного методу лікування, поговоримо з директором «Прикарпатського центру репродукції людини», кандидатом мед. наук, Заслуженим лікарем України ГОЛОВЧАКОМ І.С.

Ігор Степанович, раніше вважалось, що необструктивна форма азооспермії абсолютно невиліковна і чоловікам з таким діагнозом ніколи не стати біологічними батьками. Що кардинально змінилось з появою операцій Micro TESE?

Дійсно, колись єдиним методом лікування необструктивної форми азооспермії було проведення допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) спермою донора. Пізніше в практику ввели оперативні втручання MESA, TESA, які полягали у відкритому доступі до придатка яєчка, де під контролем зору, більше інтуїтивно, шукалась тканина з юними або зрілими формами сперматозоїдів. Така практика проведення операцій існує і в даний час, вона є розповсюдженою у клініках України та закордоном. Однак дана методика є недосконалою, в тому плані, що пошук ділянок зі сперматозоїдами ведеться більше пальпаторно і інтуїтивно, тому не завжди такі ділянки знаходяться, що в свою чергу веде до неефективності даного лікування і до часткового руйнування тканини (тканини яєчка і придатка яєчка), яка є дуже важливою для сперматогенезу та взагалі для життя чоловіка.

Проблему пошуку ділянок зі сперматозоїдами вирішує ОПЕРАТИВНИЙ МІКРОСКОП, який надає можливість об’єктивно і вірно оцінити стан сім’яних канальців і власне побачити їх.

Тобто Micro TESE на відміну від звичайної TESA – більш ефективна методика лікування необструктивної азооспермії?

Більш ефективна і менш травматична у порівнянні з TESA. Саме застосування ОПЕРАТИВНОГО МІКРОСКОПА дає можливість звести ризики ускладнень до мінімуму. Це відбувається завдяки: 1. великому збільшенню; 2. мікрохірургічному інструментарію; 3. вмінню хірурга. Ці три чинники підвищують ефективність Micro TESE до 70-80%, на противагу операціям TESA, відсоток успішності яких складає 40-50%.

Бути біологічним батьком при азооспермії вже можливо. Операції Micro TESE тепер у «ПЦРЛ». Інтерв’ю з ГОЛОВЧАКОМ І.С.

Наскільки це складна операція? Чи є протипоказання до неї?

Як і будь-яке оперативне втручання, операція Micro TESE несе в собі певні ризики виникнення ускладнень, але порівняно з проведенням інших видів операцій, ризики виникнення ускладнень тут зведені до мінімуму. Але це непроста операція, тим більше використання мікроскопа вимагає навиків, тому що хірург дивиться в окуляр мікроскопа, а працює в зовсім іншому полі, тобто треба синхронізувати зображення і рух рук. Також складність виконання полягає в тому, що рухи хірурга повинні бути дуже точними і вивіреними, бо інструмент, який використовується під час Micro TESE, відноситься до мікрохірургічних і діаметр канальця сягає 1-2мм.

Стосовно протипоказань. Це запальні захворювання органів статевої сфери і вроджена аномалія, яка супроводжується наявністю одного яєчка – монорхізм.

Сперматозоїди, отримані в результаті Micro TESE, в плані запліднюючої здатності, вони такі самі, як і звичайні сперматозоїди?

Важливим моментом є той факт, що сперматозоїди, отримані під час операції, такі самі по морфології і нічим не відрізняються в плані запліднюючої здатності. Вони нарівні зі звичайними сперматозоїдами використовуються в програмах допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), і з високою долею ймовірності ми можемо отримати вагітність.

Нещодавно Ви провели першу операцію Micro TESE, які її результати?

Були певні побоювання і переживання, однак результати нас втішили. Під час операції були отримані живі, морфологічно зрілі сперматозоїди, які ми заморозили, бо на даний час йде підготовка дружини до програми, і коли ми вже отримаємо її яйцеклітини, ми розморозимо сперматозоїди і використаємо їх у програмі ДРТ.

Чи Ваша клініка єдина на Прикарпатті, яка має обладнання для проведення даних операцій?

Ми пишаємось, що наша клініка єдина не лише на Прикарпатті, а й у Західному регіоні України, яка має в оснащенні даний мікроскоп. І ми перші в регіоні, хто розпочав проводити Micro TESE.

Чи всі чоловіки, кому прописаний даний метод лікування, можуть звернутися до Вашої клініки?

Micro TESE можливо провести всім пацієнтам, яким показана дана операція.

_____

Якщо у Вас залишились питання відносно операції Micro TESE, Ви можете задати їх тут

Завжди раді бачити Вас у нашій клініці!