З початком пандемії COVID-19 зафіксовано понад 246 мільйонів випадків захворювання у світі. Всього від COVID-19 померло понад 5 мільйонів людей, з них 115 тисяч (цифра була озвучена ВООЗ у кінці травня 2021р.) медичних працівників під час виконання своїх професійних обов‘язків.

Для подолання пандемії ВООЗ і її партнери роблять усе можливе для прискорення розробки вакцин проти COVID-19 при дотриманні найвищих стандартів безпеки. Клінічне дослідження вакцин проводиться у три етапи, останній з них оцінює здатність вакцини забезпечити захист від захворювання. На усіх трьох етапах досліджень величезна увага приділяється безпечності препарату. У останньому, третьому дослідженні взяло участь десятки тисяч людей-добровольців. Після цього вакцина пройшла експертизу національного регулюючого комітету, який вносить заключення про її безпечність та ефективність, а також стратегічного комітету, який визначає порядок застосування вакцини.

Чи слід вакцинуватися від COVID-19 перед плануванням вагітності.

Звісно, що при відсутності пандемії етапи виготовлення вакцини можуть тривати 5 і більше років. У наш час, враховуючи гостру необхідність у вакцині проти COVID-19, методи розробки прискорюються завдяки безперервному та безпрецедентному фінансуванню та науковій співпраці. Це означає, що 43 центри світового рівня проводять наукові дослідження та розробки паралельно при дотриманні строгих клінічних стандартів безпеки. Зараз на ринку є такі вакцини, ствердженні ВООЗ проти COVID-19: Pfizer, Covishield, AstraZeneca, Janssen, Moderna, Sinopharm, CoronaVac. У складі вакцини міститься антиген – це інактивована або ослаблена частина мікроорганізму, на яку реагує імунна система; стабілізатор, консервант, адьювант, які забезпечують ефективність при зберіганні та транспортуванні, а також стимулюють утворення антитіл.

На сьогодні вакцина є доступною для кожної людини і рекомендованою фахівцями. Але багатьох вакцинація лякає. І найчастіші запитання, які хвилюють пацієнтів в умовах пандемії, це побічний вплив вакцин на:

  • ерекцію;
  • показники спермограми;
  • можливість самостійно завагітніти в майбутньому.

Чи слід вакцинуватися від COVID-19 перед плануванням вагітності.

Одночасно пацієнтів зовсім не хвилює важкість перебігу захворювання у невакцинованих осіб, вплив захворювання на стан серцево-судинної, нервової систем. Адже у тих, хто перехворів COVID-19 ризик тромбозів, інфарктів, інсультів, постковідних депресій, психозів, вад розвитку плода, завмирання вагітностей у ранніх термінах, передчасних пологів, еклампсій, мертвонароджень, материнської смертності та смертності немовлят на 50% вища, ніж у тих, хто не хворів. У зв‘язку з цим ВООЗ рекомендує проводити вакцинацію до планової вагітності.

Як відомо, вагітність для жінки супроводжується станом імуносупресіі (зниження імунітету), оскільки плід є на 50% чужорідним у імунологічному, біологічному та генетичному аспектах. Тому під час вагітності часто маніфестують хронічні чи вялотекучі захворювання, що були до вагітності. Також жінка стає більш вразливою до зовнішніх інфекційних чинників та стресів. Тобто, для плода вагітна жінка є цілим автономним світом, джерелом кисню, поживних речовин, забезпечує стабільну температуру та склад рідин, забезпечує внутрішньоутробну любов і затишок. Але у деяких випадках організм матері є джерелом інфекції для плода.

Щодо жінок, які вагітніють шляхом ДРТ, то додаткове навантаження на усі системи організму накладається високими дозами гормональних препаратів, букетом гінекологічної та соматичної патології. З усім цим багажем повинна справитись імунна система, щоб народилася доношена здорова дитина. Тому добровільно додавати навантаження у вигляді ковідноі інфекції не варто!

Вакцинація від COVID19 захищає від:

  • важкого перебігу захворювання;
  • допомагає уникнути ускладнень та небажаних наслідків захворювання.

Також вже з‘являються доказові дані щодо безпечності вакцин для вагітних та годуючих жінок.

Стосовно, коли краще планувати вагітність після повного курсу вакцинації, то не раніше, ніж через 4-6 тижнів.

Бажаю сповна насолодитися радістю безпечного материнства!

_____

Якщо виникли питання, задати їх можна тут.