Особисто для мене, як лікаря-репродуктолога, тема відкладеного материнства є майже синонімом теми втрачених можливостей. Хтось може зі мною не погодитись, адже аргументів за те, щоб вперше стати мамою після 35-ти, свідомо стати, дуже багато. Деякі вважають, що будувати сім’ю і народжувати дітей краще, коли жінка сформувалась як особистість і психологічно дозріла до ролі матері, тобто після 35-ти, 40-ка років. Сучасний світ підтримує таких жінок, до того ж велика кількість методів контролю народжуваності, контрацептиви, загальна урбанізація та наша соціальна активність створюють передумови для пізнього шлюбу і народження дітей у більш пізньому віці. У демографічному плані – це дуже небезпечна тенденція, адже природа жінки залишається незмінною, як і найкращий вік для народження дитини – до 35 років!

Дитина в режимі очікування: про відкладене материнство, жіночі помилки і оваріальний резерв.

ФАКТ 1. Оваріальний резерв жінки, починаючи з 30-ти років, знижується. Після 35-ти років кількість яйцеклітин стрімко скорочується і завагітніти стає важче як природнім шляхом, так і за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ).

ФАКТ 2. Починаючи з 35-ти років (особливо після 40-ка) збільшується ризик виникнення різних патологій (хромосомних аномалій) у плода. Це і синдром Дауна, Патау, Едвардса, інших більш рідкісних синдромів. Для прикладу, якщо у жінки в 30-ть років шанси народження дитини з синдромом Дауна дорівнюють приблизно 1:800, то в 40-к років це вже 1:100, а к 45-ти – 1:25.

ФАКТ 3. Близько 50% пізніх вагітностей до 12 тижнів завершуються або завмерлою вагітністю або викиднем.

ФАКТ 4. Також не забуваємо про ранню менопауза або синдром передчасного виснаження яйників (СПВЯ), частота якого у жінок віком від 35-ти до 40-ка років складає 1:100. Тобто, кожна сота жінка 35-ти-40-ка років, у зв’язку з передчасним припиненням гормонопродукуючої функції яйників, не може мати дітей. СПВЯ лікується, але це мультифакторна патологія, тому лікування не завжди є результативним.

Не зважаючи на факти, багато жінок впевненні, що природу можна змінювати. І якщо хочеться народити дитину після 40-ка або навіть 50-ти років, зробити це доволі легко, якщо і не природнім шляхом, то за допомогою допоміжних репродуктивних технологій.

Хибна оцінка репродуктивного потенціалу власного організму, часто призводить до того, що жінка, яка повністю дозріла до ролі матері, мати власних дітей вже не може. Адже крім розповсюджених після 40-ка років вагітностей, які завершуються викиднями і завмираннями плода, існує й велика ймовірність відсутності у жінки яйцеклітин, що повністю перекреслює можливість біологічного материнства.

!!!ЯЙЦЕКЛІТИНИ НЕ ВІДНОВЛЮЮТЬСЯ

Психологічно найважче жінки переживають саме відсутність яйцеклітин, коли приходить розуміння того, що завагітніти вже можна лише за допомогою донорських яйцеклітин або скориставшись послугами сурогатної матері. В моїй практиці такі випадки – не рідкість. І це дуже важкі моменти, адже все, що може зробити лікар в даній ситуації – розвести руками. А де Ви були раніше?

РОЗПОВСЮДЖЕНІ ЖІНОЧІ ПОМИЛКИ:

  • Іноді жінки вважають, що наявність менструації є показником того, що жінка здатна вагітніти. Насправді менструація не має відношення до оваріального резерву. Менструація може бути і за відсутністю яйцеклітин;
  • Також жінки бувають впевненими у тому, що якщо вони ведуть здоровий спосіб життя, підтримують себе у формі, слідкують за своїм організмом, роблять омолоджуючи процедури, вони здатні продовжити свій репродуктивний вік. Це також не відповідає дійсності. Здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок, розумна фізична активність у поєднані з замісною гормональною терапією можуть давати результат у лікуванні синдрому передчасного виснаження яйників (СПВЯ), а не тоді, коли відбувається природне вікове згасання функції яйників.

ПРИМІТКА. Всі яйцеклітини жінки закладені з народження, і коли відбувається овуляція, яйцеклітині стільки ж років, скільки і жінці. Тобто, яйцеклітини з кожним роком старіють. У чоловіків навпаки, коли відбувається сім’явиверження, з’являються молоді сперматозоїди віком приблизно 2.5-3 місяці.

Дитина в режимі очікування: про відкладене материнство, жіночі помилки і оваріальний резерв.

АНАЛІЗИ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ОВАРІАЛЬНОГО РЕЗЕРВУ

Якщо Ви все ж таки плануєте відтермінувати вагітність, рекомендую підійти до цього питання відповідально і здати аналізи на визначення оваріального резерву. У випадку його зниження, потрібно терміново подумати про планування вагітності.

Для визначення оваріального резерву існують 3 аналізи:

  1. Аналіз на ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) – береться кров з вени під час менструації.
  2. Аналіз на кількість антральних фолікулів – визначається по УЗД за допомогою вагінального датчика на 2-4 день менструації.
  3. Аналіз на АМГ (антимюллерів гормон) – кров з вени в любий день менструації. АМГ найкраще показує оваріальний резерв.

Для повної картини краще зробити всі 3 аналізи.

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ОВАРІАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ ЗНИЖЕНИЙ

Якщо оваріальний резерв знижений, не чекайте дива і тим більше не займайтеся самолікуванням – це не діє. В даному випадку Вам потрібно або в короткий термін спробувати завагітніти (природньо чи за допомогою ДРТ), або заморозити яйцеклітини (чи ембріони, якщо вже є партнер) і використати їх у циклі ЕКЗ, коли Ви будете готові до народження дитини.

!!!Наполегливо рекомендую кріоконсервувати яйцеклітини (або тканину яйника в екстрених випадках) перед початком хіміотерапії. Деякі ліки, які застосовуються під час хіміотерапії, руйнують яйцеклітини, що може призвести до настання безпліддя після лікування.

P/S

І останнє. Мій кабінет відвідують дуже багато пар, які понад усе мріють про дитину. Це і жінки з різними гінекологічними хворобами, хронічними хворобами, і безплідні чоловіки, які готові на все: на операції і болючі процедури, на будь-що заради шансу на батьківство. Майже кожен день я бачу сум і сльози, і майже кожен день я розумію, що як би я не хотіла, а допомогти я можу не всім, не жаль. Особливо сумно, коли шанс завагітніти і народити здорову дитину був, але ним не скористалась. Тому, шановні жінки, не втрачайте час! І хоча діти – це велика відповідальність, але це й велике щастя! Будьте щасливі і хай кожен день для Вас починається зі слова МАМА!

Дитина в режимі очікування: про відкладене материнство, жіночі помилки і оваріальний резерв.

_____

Якщо у Вас виникли питання, Ви можете задати їх тут. Завжди радо відповімо!