ПІДПИСАТИСЯ:  

10.10.2018. 14:00. Я починаю діалог із завідуючою відділення ДРТ «Прикарпатського центру репродукції людини», кандидатом мед. наук, доцентом ІФНМУ ЯЦИШИН Наталією Григорівною. Чудовий світлий кабінет, на стінах фотографії дітей… я вже знаю, що це її діти і зачаті вони в її відділенні…

Наталія Григорівна, Ви в сфері допоміжних репродуктивних технологій вже 20 років, репродуктивна медицина – це панацея від безпліддя?

Н.Г. – Я не можу назвати репродуктивну медицину панацеєю, але є вагітності, є народжені діти – і це факт. До речі, в моїй практиці були випадки, коли після кількох невдалих спроб ЕКЗ, пацієнти вагітніли фізіологічно. Можливо, панацея – це віра.

Віра, надія, любов?

Н.Г. – І як результат – дитина… *посміхається*

На рахунок невдалих спроб, чому вони виникають?

Н.Г. – Існує безліч причин невдалих спроб ЕКЗ. Наприклад, тривалість безпліддя, гормональний фон, вік пацієнтки і навіть пари.

Який вік вважається оптимальним?

Н.Г. – Поняття оптимального віку не існує. На власних яйцеклітинах, як показує практика, можна вагітніти до 42 років.

Правда, що після 40 років у жінки зникають майже всі робочі яйцеклітини?

Н.Г. – Так, це правда. Для 95% жінок у віці до 30 років запас власних яйцеклітин становить всього 12%, у віці 40 років – приблизно 3%. До менопаузи власних яйцеклітин взагалі не залишається. Але ефективність запліднення залежить не лише від віку та резерву яйників, але і від ряду інших факторів безпліддя, таких як: ендометріоз, патологія ендометрію, чоловічий фактор і т.д.

Вагітність за допомогою ЕКЗ з першої спроби – це як правило, чи як виняток?

Н.Г. – За статистикою, відсоток вагітності з першої спроби становить 30-35% у жінок до 35 років, понад 40 років – 18-22%.

А з власного досвіду?

Н.Г. – Можу додати до статистики, що найбільш ефективні друга і третя спроби.

Що відбувається, коли жінка або пара вперше звертаються до Вашого відділення?

Н.Г. – Якщо це недовготривале безпліддя, ми обов’язково даємо шанс на фізіологічну вагітність!

А якщо довготривале?

Н.Г. – У нас спеціалізоване відділення, тому більшість пар прицільно знають, що їм потрібно ЕКЗ, тобто з анамнезу ми дізнаємося, що безпліддя лікувалося протягом, скажімо, 5-10 років різними методами. Ми – це остання ланка лікування безпліддя.

Тобто, коли всі методи вичерпані, людей направляють до Вас?

Н.Г. – Так, з поліклінічного, оперативного відділень, з центру планування сім’ї (переважно пари за Державною програмою).

Державна програма – це надання першої спроби ЕКЗ за рахунок держави, тобто безкоштовно?

Н.Г. – Вірно, але тільки для жінок з абсолютним безпліддям.

В даному випадку, чи безкоштовно є синонімом якісно?

Н.Г. – Наша держава зацікавлена ​​в народженні дітей, тому пацієнтів забезпечують якісними ліками, що дозволяє підібрати протокол стимуляції індивідуально до кожної жінки і, як результат, дати життя здоровій дитині.

Якими бувають протоколи стимуляції?

Н.Г. – Довгими і короткими – це стандартні протоколи.

А яка між ними різниця?

Н.Г. – Тривалість довгого протоколу до 4 тижнів, короткого – до 2-х. Довгий протокол переважно застосовується на пацієнтах з низькою якістю яйцеклітин в попередніх коротких протоколах; коли є ендометріоз; міома матки, яка не деформує порожнину матки; оперативні втручання на яйниках. Пацієнти короткого протоколу – в основному жінки після 36 років, тобто старшого репродуктивного віку, з полікістозними яйниками, оперативними втручаннями на яйниках.

Які бувають ускладнення після застосування стандартних протоколів?

Н.Г. – В обох протоколах ускладненням може виступити синдром гіперстимуляції яйників. Але в короткому (із-за недовготривалості) нижча ймовірність розвитку даного синдрому.

Чи всім жінкам підходять ці 2 протоколи?

Н.Г. – Ні, не всім. Тому існують і інші протоколи.

Але всі вони із застосуванням гормональних препаратів?

Н.Г. – Ні. Наприклад, ЕКЗ в природному циклі – протокол, який передбачає отримання однієї природно дозрілої яйцеклітини і використовується в тих випадках, коли стимуляція протипоказана або пацієнтка відмовляється від неї. Але, на жаль, цей протокол найменш результативний. У будь-якому випадку, в останні роки, відповідно до світових тенденцій, кількість гормонів мінімізується, тобто, протоколи стимуляції стають максимально безпечними!

Наталія Григорівна, якщо не секрет, скільки особисто Ваших дітей, народжених за допомогою ДРТ?

Н.Г. – Десь понад 500… *посміхається*… Але результат – це завжди командна робота.

Як для одного лікаря-репродуктолога, цифра вражає! Що б Ви могли порекомендувати жінкам, які не можуть завагітніти?

Н.Г. – Я завжди рекомендую вірити в успіх! Вірити і рухатися в напрямку своєї мрії! І навіть якщо дуже важко – не зупинятися! Ваша мрія обов’язково здійсниться, і Ваша дитина обов’язково народиться! Ніколи не сумнівайтеся в цьому!

P / S

15:00. Діалог завершено. Я встаю, щиро дякую Наталії Григорівні за розмову, повертаюся і виходжу з кабінету. Жінки, як і раніше, по обидва боки сидять під її кабінетом. Короткий погляд, кинутий в мій бік… Хтось з них обов’язково стане Мамою! В цьому я вже точно не сумніваюся!

Діалог з завідуючою відділення ДРТ ЯЦИШИН Н.Г. про екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).