Екстрена (термінова, невідкладна) контрацепція, ефективність якої складає 75-98%, – це заходи, методи, що використовуються для запобігання небажаної вагітності у тих випадках (в період), коли існує велика ймовірність завагітніти (зачаття) і при цьому не були використані інші методи запобігання вагітності.

Мова йде про:

 1. Незахищений статевий контакт, коли існує найбільша ймовірність завагітніти. Зазвичай овуляція відбувається у середині оваріально-менструального циклу (1 день місячних = 1 день циклу). ВАЖЛИВО! Яйцеклітина життєздатна 24-48 год. Сперматозоїди життєздатні 3 дні.
 2. Еякуляція на зовнішні статеві органи.
 3. Порушення цілісності презервативу.
 4. Зміщення діафрагми або кільця.
 5. Пропуск двох чи більше таблеток КОК.
 6. Погрішності при використані біологічного методу запобігання вагітності.
 7. У випадку сексуального насилля.

ЯК ВИРАХУВАТИ ФЕРТИЛЬНІ ДНІ

ЕКСТРЕНА КОНТРАЦЕПЦІЯ: швидкі методи реагування на небажану вагітність.

Для прикладу візьмемо жінку, у якої найдовший період між місячними – 30 днів, а найкоротший період між місячними – 28 днів. Рахуємо: 30-11=19 (відняти 11 днів від найдовшого циклу); 28-18=10 (відняти 18 від найкоротшого циклу). У даної жінки з 10 по 19 день ОМЦ, тобто фертильні дні (нагадую, що 1-ий день місячних – це 1-ий день ОМЦ), тобто у цей період існує найбільша ймовірність вагітності.

ВИДИ КОНТРАЦЕПЦІЇ

ЕКСТРЕНА КОНТРАЦЕПЦІЯ: швидкі методи реагування на небажану вагітність.

 1. МЕХАНІЧНА КОНТРАЦЕПЦІЯ (ефективність 98,7%). У перші 5-7 днів після незахищеного статевого акту вводиться ВМС (внутрішньо-маткова система). Дана процедура проводиться лікарем гінекологом. Перед введенням спіралі рекомендовано провести тест на вагітність та обстеження на хламідіоз, гонорею, трихомоніаз.

Протипоказання:

 1. Запальні захворювання додатків матки;
 2. Венеричні захворювання.

За необхідності після процедури призначають короткий курс антибіотикотерапії.

 1. ГОРМОНАЛЬНА ЕКСТРЕНА КОНТРАЦЕПЦІЯ:
 1. Гестагени. Торгівельна назва Постінор левоноргестрел – 0,75мг. №2 табл. Використовують в перші 48-72 год після незахищеного статевого акту. Потрібно випити 1 таб. та через 12 год наступну таблетку. Ефективність – 95%, якщо після статевого акту минуло не більше 72 год. Аналоги: Мікролют, Мікро-30, Неогест, Оврет.
 2. Антипрогестини. Ефективність 97%. Міфепристон – 10 мг, одноразово. Торгівельна назва Женале, Гінепристон, Міфегин, Агеста. Використовується у перші 72 год після незахищеного статевого акту. Це блокатор прогестерону, який сповільнює або блокує овуляцію в залежності від того, в який день менструального циклу припадає прийом препарату. Тобто важливо розуміти, що кожен наступний незахищений статевий акт (у даному менструальному циклі) буде мати ймовірність настання вагітності.
 3. КОК (комбіновані оральні контрацептиви) торгівельна назва Сілеста, Регевідон, Марвелон,Оврал, Прівен, Левомін.

Метод «Юзпе» – використання КОК у більших дозах, ніж зазвичай, з перервою 12 год. Слід прийняти від 2 до 4 таблеток (дозування залежить від маси тіла та складу препарату), щоб сумарно отримати 200мг. етинілестрадіолу і 1.5мг. левоноргестрелу. Метод «Юзпе» ефективний на 94% протягом перших 72 год після незахищеного статевого акту.

Протипоказання до гормональної екстреної контрацепції (ГЕК):

 1. Вагітність;
 2. Індивідуальна чутливість, непереносиміть до діючої речовини;

 Побічна дія ГЕК:

 1. Нудота у 25 % випадків;
 2. Блювота – 17%;
 3. Запаморочення та загальна слабкість – 11%.

КОЛИ НАСТУПЛЯТЬ МІСЯЧНІ

ЕКСТРЕНА КОНТРАЦЕПЦІЯ: швидкі методи реагування на небажану вагітність.

Наступна очікувана менструація:

У 55% – протягом трьох днів очікуваних місячних.

28% – затримка на три дні і більше.

15% – передчасний початок менструації.

 

ВАЖЛИВО!

ЩО ТРЕБА ПАМ’ЯТАТИ ПРИ ВИКОРИСТАННІ ЕКСТРЕНОЇ КОНТРАЦЕПЦІЇ (ЕК):

 1. ЕК є ефективним методом для запобігання небажаної вагітності. Гормональна ЕК може бути використана протягом перших 72 год після незахищеного статевого акту, а механічна контрацепція (ВМС) у перші 5-7 днів.
 2. ЕК не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
 3. Гормональна ЕК може використовуватися не частіше 3-4 разів на рік, тому що гормональна ЕК може спричинити порушення гормонального балансу та регулярність менструального циклу. Цим методом не варто зловживати. Якщо потреба використання ЕК виникає часто – варто проконсультуватися з гінекологом для оптимального підбору саме Вашого індивідуального методу контрацепції.

 

ЕКСТРЕНА КОНТРАЦЕПЦІЯ: швидкі методи реагування на небажану вагітність.