ПІДПИСАТИСЯ:  

У 2017 році, з відкриттям нового корпусу «Прикарпатського центру репродукції людини», у відділенні операційної гінекології з’явився сучасний європейського зразка операційний блок, оснащений найновішими приладами і апаратурою, також мультимедійною системою. В цьому блоці проводять різноманітні операції методами, що використовуються у провідних клініках Європи і світу,  а саме методами лапароскопії та гістероскопії.

Сьогодні ми сконцентруємось саме на гістероскопії, а точніше на гістероскопії у лікуванні патологій порожнини матки, бо саме патологічні процеси, які виникають у матці, такі як поліпи, міоми, гіперплазія ендометрію, тощо, що зустрічаються майже у 30% жінок різного віку, не лише викликають безпліддя, але й при несвоєчасному лікуванні, можуть призвести до онкології.

До розмови ми запросили лікаря відділення оперативної гінекології і реабілітації, акушер-гінеколога, репродуктолога, лікаря УЗД Саманів Валентину Павлівну.

Валентина Павлівна, в «Прикарпатському центрі репродукції людини», а саме у відділені оперативної гінекології, операції, пов’язані з патологіями порожнини матки, роблять жінкам, які не можуть народити дитину, чи будь-яким жінкам, які хочуть оперуватися у Вашому Центрі?

В.П. – Ми можемо надавати допомогу будь-яким жінкам, не лише жінкам з безпліддям.

Як давно в Центрі застосовується метод гістероскопії?

В.П. – Ми одні із перших впровадили діагностичну і хірургічну гістероскопію у практику в Україні. В нашому закладі вона існує з 2000 року.

Як лікар УЗД, в чому перевага гістероскопічної діагностики перед УЗ-діагностикою? І взагалі, чи така перевага існує?

В.П. – Ні, такої переваги не існує, адже УЗД проводиться як обстеження до гістероскопії, воно нас налаштовує на те, чи є якась проблема в порожнині. А вже гістероскопія дає 100% діагноз.

Які найпоширеніші патології порожнини матки?

В.П. – Практично у кожній 3-й пацієнтки, якій ми проводили гістероскопію, були виявлені поліпи.

І Ви їх видаляєте?Гістероскопія, безпліддя і патології порожнини матки – сучасна операційна «Прикарпатського центру репродукції людини» в огляді лікаря-репродуктолога Саманів В.П.

В.П. – Так. Поліпектомія (видалення поліпу) – це найбільша частка усіх оперативних гістероскопічних втручань.

Кожній третій, тобто, якщо говорити про безпліддя, майже 30% пацієнтів не можуть завагітніти через поліпи?

В.П. – Ні, це суто 30% з усіх гістероскопій. А поліпи займають 17-18% від усіх причин безпліддя (структурно).

А яким чином поліпи можуть викликати безпліддя?

В.П. – Поліп виконує функцію внутріматкової контрацепції, що робить процес імплантації неможливим.

Який приблизно процент жінок після видалення поліпів вагітніють?

В.П. – Після лікування вагітність наступає у 90% пацієнтів, якщо проблема тільки в цій патології.

Фіброміома – це також розповсюджена патологія матки?Гістероскопія, безпліддя і патології порожнини матки – сучасна операційна «Прикарпатського центру репродукції людини» в огляді лікаря-репродуктолога Саманів В.П.

В.П. – Так, по статистиці майже у 30% жінок віком від 30 до 50 років, частіше після 35-ти.

Ви видаляєте фіброміоми?

В.П. – Якщо вузол фіброміоми знаходиться в порожнині матки, шляхом гістерорезектоскопії ми можемо його висікти повністю одноетапно. Якщо він великих розмірів або частково знаходиться в порожнині, а частина – в товщі, то двоетапно.

Які ще патології порожнини матки Ви частіше всього діагностуєте методом гістероскопії?

В.П. – Гіпо чи гіперплазію ендометрію; аномалії розвитку: внутріматкову перегородку, однорогу матку; внутріматкові синехії (злуки); стеноз чи атрезію усть маткових труб. Також почали проводити хірургічну гістероскопію пацієнтам із завмерлими вагітностями та анембріоніями.

Хіба при завмерлій вагітності не призначають аборт?

В.П. – Так, але при проведенні аборту при завмерлій вагітності може бути ряд ускладнень. Наприклад, не все забрали (залишки плідного яйця), необхідно ще раз давати наркоз і знову повторювати, або гематометра (коли шийка спазмує і кров з порожнини не може вийти), теж необхідно знову заходити в матку. Гістероскопія дає можливість уникнути всього цього.

Ваша операційна має повністю нове сучасне обладнання. На Вашу думку, чи сама якість апаратури впливає на якість операцій? І, наприклад, гістероскоп 10 років тому і зараз – це той самий гістероскоп?

В.П. – Однозначно, що з еволюцією змінюється все. Зовнішньо гістероскоп глобально не змінився. Але змінилася сама ергономіка тубуса, якість зображення, що дає можливість диференціювати проблему чітко. На даний момент гістероскопія має Wi-Fi передачу, два монітори, ідеальне зображення 3D.

Тобто, Ви бачите проблему в об’ємі?

В.П. – Так, і на відміну від двомірних зображень, операції в 3D дозволяють знизити крововтрати, зменшити можливість пошкодження сусідніх органів і тканин.

Чи правда, що хірургічна гістероскопія – це найменш травматичні операції?

В.П. – Так, це правда. Якщо операція проводиться зранку, після обіду пацієнтку можемо відпускати додому.

Яка середня тривалість операції?

В.П. – В середньому від 15 до 30 хвилин (в залежності від складності).

Перед гістероскопією пацієнтка має пройти певні обстеження?

В.П. – Так, а саме: загальноклінічні обстеження; група крові і резус фактор; кров на ВІЛ, сифіліс, гепатити В і С; флюорографія, ЕКГ, консультація терапевта; мазок з піхви на ступінь чистоти. Більш детально про обстеження при первинному огляді.

Як можна записатись до Вас на первинний огляд?

В.П. – Я працюю з понеділка по п‘ятницю з 8.00 до 16.12. Мій телефон: 050 934 75 58

Валентина Павлівна, і останнє питання. Патології порожнини матки, як швидко треба реагувати на такі проблеми?

В.П. – Однозначно, що всі ми онконасторожені, тому з новоутворами ходити не можна! Чим швидше буде оздоровлення, тим краще для жінки. І, звичайно, для жіночого здоров’я обов’язково два рази в рік потрібно проходити огляд у гінеколога.

_____________________

СТАТИСТИКА НА 100 ПАЦІЄНТОК ДЗ «ПРИКАРПАТСЬКИЙ ЦЕНТР РЕПРОДУКЦІЇ ЛЮДИНИ», ЯКІ ПОСТУПИЛИ НА ГІСТЕРОСКОПІЮ

Гістероскопія, безпліддя і патології порожнини матки – сучасна операційна «Прикарпатського центру репродукції людини» в огляді лікаря-репродуктолога Саманів В.П.