ПІДПИСАТИСЯ:  

Чи взагалі треба готувати пару до першої зустрічі з репродуктологом? Я вважаю, що треба, бо коли пацієнти підготовлені, вони легше розуміють лікаря, вони не бояться діагнозів, а особливо слова «безпліддя», адже знають, що воно успішно лікується. Підготовлені пацієнти майже завжди позитивно налаштовані на співпрацю з репродуктологом, на лікування, в них міцніша віра в успіх, вони більш свідомі і не схильні падати духом при найменших негараздах. Тому ми, лікарі «Прикарпатського центру репродукції людини», особисто я, в простій і доступній формі хочемо розказати Вам, нашим майбутнім пацієнтам, про безпліддя, про послідовність спільних з Вами дій і про етапи подолання проблем, що перешкоджають зачаттю. Наша спільна мета – вагітність і народження дитини, і ця мета, не сумнівайтесь, є досяжною!

Увага! Не сприймайте на віру все, що Ви прочитаєте в інтернеті з питань репродуктології, допоміжних репродуктивних технологій, ЕКЗ, тощо, особливо, це стосується матеріалів без імені автора, розташованих на сумнівних сайтах медичної тематики.

ПРОФЕСІЯ РЕПРОДУКТОЛОГ

Готуємо пару до першої зустрічі з репродуктологом, або що Ви повинні знати про безпліддя.Почну я з питання, чим відрізняється професія репродуктолога від професій гінеколога чи уролога, і чому у випадку проблем з настанням вагітності треба звертатись саме до репродуктолога.

Як правило, коли жінці не вдається завагітніти, вона йде до гінеколога, а чоловік до уролога. Пройшовши певне лікування і не отримавши бажаного результату – вагітності, настає розчарування, спільне або когось одного з пари, яке веде до негативних психологічних станів з втратою позитивного інтересу один до одного. Обмін взаємними докорами, болісні звинувачення, неконтрольовані емоції, тощо, часто це призводить до погіршення стосунків і, як результат, до їх розриву.

В дійсності, пацієнти не розуміють, що гінекологічний та урологічний огляди, а саме взяття мазків та обстеження на урогенітальну інфекцію, не дають повної картини про стан репродуктивної системи людини, і цього зовсім недостатньо для визначення причини безпліддя.

Визначенням і усуненням причин безпліддя займаються лікарі-репродуктологи з більш об’ємним та комплексним підходом у лікуванні подружньої пари. Саме лікар-репродуктолог одночасно має бути ендокринологом, хірургом, ендоскопістом, андрологом, імунологом, генетиком, функціональним діагностом, володіти усіма методами обстеження та лікування безпліддя, а також, що дуже важливо, психологом з розвиненою здібністю до емпатії, адже наш пацієнт, особливо це стосується жінок, – дуже вразливий і потребує постійної психологічної підтримки у вигляді співчуття, співпереживання і підбадьорення.

ОБСТЕЖЕННЯ ПАРИ

Готуємо пару до першої зустрічі з репродуктологом, або що Ви повинні знати про безпліддя.Шлях до Вашої майбутньої дитини починається з повного обстеження пари. Щодо обсягу обстежень чоловіка і жінки, Ви можете прочитати на нашому офіційному сайті у розділі Консультування подружніх пар із питань діагностики та лікування безпліддя, тут

Маючи результати усіх обстежень, репродуктолог визначає план лікувальної тактики для подружньої пари, при необхідності призначає додаткові обстеження та консультації суміжних фахівців, які узгоджує з пацієнтами.

Лікування проводиться відповідно до протоколів МОЗ України.

ДЛЯ НАСТАННЯ ВАГІТНОСТІ НЕОБХІДНІ ТАКІ УМОВИ:

 1. Дозрівання фолікула в яєчнику, розрив його і вихід яйцеклітини (овуляція), нормальне формування і функціонування жовтого тіла;
 2. Безперешкодне проходження яйцеклітини і ембріона по матковій трубі в порожнину матки;
 3. Здатність сперматозоїдів проникнути в маткові труби і запліднити яйцеклітину;
 4. Готовність матки прийняти ембріон (імплантація).

 

ОСНОВНІ ФОРМИ БЕЗПЛІДДЯ

Готуємо пару до першої зустрічі з репродуктологом, або що Ви повинні знати про безпліддя.ГОРМОНАЛЬНЕ БЕЗПЛІДДЯ виникає при порушені гормонального механізму, який забезпечує овуляцію. При гормональному порушенні розриву чи дозрівання фолікула не відбувається, яйцеклітина не виходить з яєчника і не потрапляє ні в трубу, ні в порожнину матки. Підготовка матки до вагітності здійснюється гормонами жовтого тіла яєчника, яке утворюється на місці розірваного фолікула після виходу з нього яйцеклітини. Недостатність гормонів жовтого тіла є причиною нездатності матки забезпечити розвиток вагітності.

Найчастішими захворюваннями, що призводять до гормонального безпліддя є: синдром полікістозних яєчників, недостатність лютеїнової фази менструального циклу, гіперпролактинемія, гіперандрогенні стани, захворювання щитовидної залози, ожиріння.

Методи обстеження: динамічний УЗ моніторинг змін, що проходять у яєчниках і матці протягом менструального циклу, аналіз крові на гормони, проведений на 2-5 і 19-23 дні менструального циклу, та спеціальні гормональні проби.

Методи лікування: контрольована оваріальна стимуляція на фоні відкорегованої загальної ендокринної патології.

Готуємо пару до першої зустрічі з репродуктологом, або що Ви повинні знати про безпліддя.ТРУБНО-ПЕРИТОНЕАЛЬНЕ І МАТКОВЕ БЕЗПЛІДДЯ. 

 1. По матковій трубі яйцеклітина просувається завдяки війчастому епітелію, який знаходиться всередині маткової труби. Внаслідок запалення труби або її перерозтягнення, війчастий епітелій може атрофуватися. Тому анатомічно прохідна маткова труба не завжди є функціонально повноцінною. В силу запальних змін маткові труби можуть бути непрохідними, після оперативних втручань – частково чи повністю відсутніми. Це трубна форма безпліддя. Якщо ж перешкода у вигляді злукового процесу присутня не в самій матковій трубі, а між яєчником і трубою – це перитонеальне безпліддя. Часто злуковий процес охоплює і трубу, порушуючи її прохідність, і яєчник – трубно-перитонеальне безпліддя.
 2. Анатомічні дефекти матки, вроджені чи набуті, є причиною маткової форми безпліддя. До вроджених дефектів належать: відсутність або недорозвиток матки, подвоєння, сідловидна матка, наявність перегородки матки. Набуті дефекти є наслідками внутрішньоматкових втручань: рубцева деформація, внутрішньоматкові зрощення (синехії). Фіброматозні вузли різної локалізації також приводять до порушення анатомії матки.

Найчастіше причиною трубно-перитонеального та маткового безпліддя є урогенітальна інфекція, запальні процеси органів малого тазу та черевної порожнини, ускладнені перитонітом оперативні втручання, аборти.

Обстеження: УЗД, гістеросальпінгографія.

Лікування: оперативна лапароскопія, гістероскопія, протизапальна та реабілітаційна терапія.

Готуємо пару до першої зустрічі з репродуктологом, або що Ви повинні знати про безпліддя.ЧОЛОВІЧЕ БЕЗПЛІДДЯ. Чоловічий фактор безпліддя виникає при різкому зниженні плідності сперми. Основними причинами є:

 • запальні захворювання (простатит, уретрит та ін.);
 • непрохідність сім’явивідних канальців;
 • варикозне розширення вен сім’яного канатика;
 • гормональні і сексуальні порушення;

Обстеження: спермограма, гормональне обстеження, обстеження на інфекцію.

Лікування:

 • консервативне (гормональне, протизапальне);
 • хірургічне;
 • допоміжні репродуктивні технології (ЕКЗ, ІКСІ, ТЕЗА, МЕЗА).

ІМУНОЛОГІЧНЕ БЕЗПЛІДДЯ. Якщо в обидвох з подружжя не виявлено порушень зі сторони репродуктивної функції, проводяться спеціальні обстеження, які вказують на їх несумісність. Імунологічне безпліддя є особливою формою безплідного шлюбу, яка вимагає спеціального підходу та лікувальної тактики.

ІДІОПАТИЧНЕ БЕЗПЛІДДЯ. Дуже рідко безпліддя може спостерігатися у повністю здорових і сумісних за усіма показниками подружніх пар. Це випадки так званого неясного або ідіопатичного безпліддя.

ПСИХОГЕННЕ БЕЗПЛІДДЯ найчастіше виникає на фоні перенесених в минулому втрат вагітностей, дітей, пережитих стресових ситуацій, пов’язаних зі страхом, насиллям. В такому випадку репродуктолог іноді залучає до співпраці психотерапевта. Найбільшою рушійною силою подолання даної форми безпліддя є бажання пацієнта і довіра до лікаря.

 

P.S.

Готуємо пару до першої зустрічі з репродуктологом, або що Ви повинні знати про безпліддя.ГЛОСАРІЙ РЕПРОДУКТОЛОГІЇ. ОСНОВНЕ, ПРО ЩО ТРЕБА ЗНАТИ. 

РЕПРОДУКТИВНИЙ ВІК ЖІНКИ – це вік, коли організм здатний зачати, виносити і народити здорову дитину. Його тривалість коротка, з 17 до 40-45 років. Оптимальний період вагітніти – 22-35 років.

ОВАРІАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ ЖІНКИ – це запас ооцитів, який закладений генетично. Закладка жіночих статевих клітин відбувається внутрішньоутробно у ембріона на 5-6 тижнях вагітності, і протягом життя жінки вони тільки використовуються. Тобто, ооцити, з якими дівчинка народилася, служать їй усе життя.

У певний вік цей резерв вичерпується, він є індивідуальним для кожної жінки. Найбільше витрачається оваріальний резерв у внутрішньоутробному періоді. Тому величезне значення має перебіг вагітності, харчування, режим сну, відпочинку, стресовий фактор, шкідливі звички, медикаменти та спосіб життя вагітної жінки. У особи жіночої статі кількість ооцитів розрахована на 450-500 овуляцій.

На даний час у світі не існує жодної методики, маніпуляції чи ліків, які можуть відновити оваріальний резерв. Тому, якщо жінці 35 і більше років і вона ще не народжувала, варто подумати про планове обстеження, корекцію виявлених порушень і реалізацію репродуктивних намірів.

Готуємо пару до першої зустрічі з репродуктологом, або що Ви повинні знати про безпліддя.ООЦИТ (від грецького oon – яйце, kytos – клітина) – яйцеклітина. Це велика нерухома жіноча статева клітина.

СУПЕРОВУЛЯЦІЯ – це контрольована оваріальна стимуляція функції яєчників з метою отримання оптимальної кількості зрілих ооцитів протягом одного менструального циклу.

ПУНКЦІЯ ФОЛІКУЛІВ – процедура, яка проводиться у клініці в умовах стерильності. Голка, яка направляється з допомогою ультразвуку, вводиться через стінку піхви в яєчники, проколює кожен фолікул і проходить аспірація (відсмоктування) вмісту фолікулярної рідини з ооцитами. Вільні ооцити переносять у лабораторію, де ембріолог оцінює стадію їх розвитку і проводить запліднення.

ЕМБРІОТРАНСФЕР – процедура перенесення запліднених ембріонів у порожнину матки. Техніка ембріотрансферу полягає у поміщенні 1-2 ембріонів у спеціальний катетер, який вводиться у порожнину матки через шийку матки. Цей процес займає декілька хвилин і не потребує знеболення.

Готуємо пару до першої зустрічі з репродуктологом, або що Ви повинні знати про безпліддя.