ПІДПИСАТИСЯ:  

КІСТИ ЯЙНИКІВ – поширена патологія, яка найчастіше зустрічається у жінок репродуктивного віку. В більшості випадків кісти виявляють у жінок, які звертаються в «Прикарпатський центр репродукції людини» зі скаргами на порушення менструального циклу, рідше – при профілактичних оглядах. Найменша кількість випадків кісти яйника спостерігається у жінок, які перебувають в клімаксі.

Причини появи яйникових кіст, зв’язок кіст яйників з безпліддям, методи лікування кіст – питання, які хвилюють багатьох жінок з даною патологією. Прояснити ситуацію нам допоможе лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, кандидат мед. наук відділення оперативної гінекології і реабілітації ДЗ «Прикарпатський центр репродукції людини» ГНИП ІРИНА ПЕТРІВНА.

Ірина Петрівна, за який час кіста може повністю зруйнувати яйник? Тобто як швидко жінка, маючи цю патологію, може стати абсолютно безплідною?

Кісти яйників: зв'язок з безпліддям, причини появи, методи лікування. Інтерв’ю з ГНИП І.П.Кіста може повністю зруйнувати яйник за 1 рік. Неправильна оцінка кісти, неправильна диференціальна діагностика кісти може коштувати жінці здоров’я і навіть життя. Адже можна допустити критичне зниження оваріального резерву або ж, в гіршому випадку, пропустити онкопроцес в яйнику.

Кісти яйників: зв'язок з безпліддям, причини появи, методи лікування. Інтерв’ю з ГНИП І.П.Дуже часто до мене на прийом приходять жінки, які знають про наявність в себе кісти яйника впродовж багатьох місяців або більше року. У відповідь на питання, чи спостерігала жінка дану проблему, чи лікувала, половина з них відповідає, що від лікування відмовлялися або не придавали значення даній проблемі. Деякі жінки вже були на прийомі в інших лікарів акушер-гінекологів, які радили їм просто спостерігати дану проблему. Ще інші жінки отримували курс антибіотиків і ряд інших препаратів, але ефекту від лікування не було. В результаті у більшій половині випадків в жінок, які зверталися в ДЗ « Прикарпатський центр репродукції людини», діагностували доброякісні пухлини яйників великих розмірів з втратою більшої частини здорової тканини яйника. Відповідно, в тих випадках, де кіста яйника супроводжувалась безпліддям, проблема закінчувалась зниженим оваріальним резервом і шанси на настання вагітності відповідно ставали нижчими.

Чому лікарі гінекологи, діагностуючи кісту, інколи радять спостерігати її, а не лікувати?

Кісти яйників: зв'язок з безпліддям, причини появи, методи лікування. Інтерв’ю з ГНИП І.П.Ми не відповідаємо за тактику ведення пацієнтів з проблемою кіст яйників, яку рекомендують інші гінекологи. Ми в нашій практиці, керуючись рекомендаціями українських експертів, закордонних асоціацій гінекологів, вибираємо тактику, яка передбачає в максимально допустимі терміни часу правильно діагностувати пухлиноподібний процес в яйнику і убезпечити жінку від більш серйозних ускладнень, які можуть виникнути при неправильному і невчасному лікуванні.

Кісти яйників: зв'язок з безпліддям, причини появи, методи лікування. Інтерв’ю з ГНИП І.П.На рахунок спостереження жінки з проблемою кісти яйника, то воно полягає в певному обсязі динамічних обстежень впродовж трьох оваріально-менструальних циклів. Якщо за цей час кіста яйника не зникає, значить необхідно вибирати тактику ендоскопічного хірургічного лікування. Даний вид втручання в нашій клініці передбачає трансабдомінальну лапароскопію. При потребі є можливість швидкісного інтраопераційного патгістологічного дослідження на предмет злоякісного процесу і, відповідно, вибору правильного об’єму оперативного втручання для збереження максимально більше здорової тканини яйника.

Лапароскопія, як сучасний метод оперативного лікування, передбачає швидке відновлення, тобто через декілька днів після операції людина може повністю увійти в свій звичний ритм життя. Це стосується і операцій з видалення кіст, які проводяться в Вашому Центрі? І чи після операції є ймовірність того, що кіста виросте знову?

Кісти яйників: зв'язок з безпліддям, причини появи, методи лікування. Інтерв’ю з ГНИП І.П.Так, лапароскопія – це малоінвазивний метод оперативного лікування будь-якої гінекологічної патології. Після оперативного лікування кіст даним методом жінки відновлюють свій фізичний стан дуже швидко і до 3-ох діб після операції можуть бути виписані зі стаціонару. Якщо капсула кісти вилущена в повному об’ємі, то дана кіста не рецидивує.

Безрезультативне лікування кіст препаратами. В інтернеті я знайшла не один форум, де жінки майже в один голос говорили про нульовий ефект від препаратів. Ваші пацієнтки також це підтверджують. Чому так?

Кісти яйників: зв'язок з безпліддям, причини появи, методи лікування. Інтерв’ю з ГНИП І.П.Антибактеріальна терапія у вигляді семиденного курсу антибіотиків для внутрішньом’язового введення чи внутрішньовенних інфузій, а також різноманітні фармацевтичні препарати у вигляді вітамінних добавок (БАДів), гомеопатичних крапель чи свічок НЕ ПРИНОСЯТЬ ЕФЕКТУ!!! Лише функціональні кісти яйника лікуються схемами лікування, які передбачають гормональну корекцію гормонального фону жінки, адже виникають дані кісти на фоні гормонального дисбалансу. Всі інші види кіст яйника вимагають оперативного лікування.

 

ВИДИ КІСТ ЯЙНИКА

 • ФУНКЦІОНАЛЬНІ КИСТИ:
 1. Фолікулярна кіста. Формується в яйнику, якщо не відбулась овуляція. Найбільш часте виникнення даного виду кісти відбувається у дівчат в період статевого дозрівання.
 2. Кіста жовтого тіла. Утворюється в тому місці, де залишилося нерегресоване жовте тіло. В центрі цього тіла відбувається порушення кровообігу, внаслідок чого накопичується геморагічна рідина (крововилив).¹
¹Для того, щоб жінці, а особливо дівчатам, які стоять на порозі дорослого жіночого життя, на порозі материнства, пояснити суть і важливість захворювання яйника, постараємося прояснити, що таке яйник і яка його функція.
Яйники – це дві статеві залози, які знаходяться в порожнині малого тазу по обидва боки від матки. В яйниках утворюються і дозрівають яйцеклітини та виробляються гормони. В дівчинки з початком статевого дозріванням встановлюється менструальний цикл.
Менструальний цикл – це комплекс циклічних змін в організмі жінки, які проявляються періодичними зовнішніми кровотечами зі статевих шляхів (менструація), що є по суті підготовкою організму жінки до вагітності. ВАЖЛИВО! Менструальний цикл розраховується від першого дня попередньої менструації до першого дня наступної менструації. Цей проміжок може становити від 21 до 35 календарних днів. Нормальна тривалість самої менструації – від 3 до 7 днів . Менструальний цикл умовно розділяють на яйниковий і матковий цикли.
Яйниковий цикл підрозділяють на дві фази: першу (фолікулярну) і другу (лютеїнову). В першу фазу циклу яйники під впливом фолікулостимулюючого гормону виділяють естрогени, поступово підвищуючи їх концентрацію до середини циклу. Під впливом цих гормонів в яйнику дозріває фолікул та яйцеклітина, що міститься в ньому. Наприкінці фолікулярної фази під впливом лютеїнізуючого гормону яйники виробляють прогестерон. На фоні високого рівня естрогенів і підвищення рівня прогестерону відбувається овуляція. Овуляція – це процес розриву оболонки фолікула з наступним виходом яйцеклітини в черевну порожнину або порожнину маткової труби. Після неї починається друга фаза – лютеїнова або так звана фаза жовтого тіла. На місці колишнього фолікула формується жовте тіло, яке виконує функцію вироблення прогестерону – «гормону вагітності». Якщо вагітність не наступає, жовте тіло регресує і яйниковий цикл починається знову, починається менструація. При заплідненні яйцеклітини з розвитком вагітності жовте тіло перетворюється на «жовте тіло вагітності» і продовжує продукувати прогестерон.

Кісти яйників: зв'язок з безпліддям, причини появи, методи лікування. Інтерв’ю з ГНИП І.П.

 

Функціональні (тимчасові) кісти проявляються тазовим болем, локалізованим внизу живота справа чи зліва, відповідно до того, в якому яйнику дана кіста, а також затримкою менструації, міжменструальними кров’янистими виділеннями. В деяких випадках функціональні кісти клінічно не проявляються, тобто в жінки скарги відсутні і дана кіста виявляється при профілактичному огляді.

Функціональні кісти добре піддаються індивідуальній гормональній терапії і впродовж 3-ох менструальних циклів можуть повністю регресувати. Оперативне лікування функціональних кіст має місце у випадку таких ускладнень як апоплексія (розрив) яйника або перекрут яйника. Такі ускладнення трапляються, якщо кіста має великі розміри. Сприяючими факторами в таких випадках є надмірні фізичні навантаження, активне статеве життя.

ВСІ ІНШІ КІСТИ НЕ Є ФУНКЦІОНАЛЬНИМИ, А Є ДОБРОЯКІСНИМИ ПУХЛИНАМИ ЯЙНИКІВ, ЯКІ МАЮТЬ КАПСУЛУ І ПЕВНИЙ ВМІСТ.

 • ПАРАОВАРІАЛЬНА КІСТА. Виникає з придатка яйника. Кіста знаходиться між яйником і матковою трубою. Найчастіше являє собою однокамерний округлий утвір з щільною капсулою і прозорим вмістом. Такі кісти деколи сягають великих розмірів (від 3 до 15 см. в діаметрі).
 • ДЕРМОЇДНА КІСТА (ЗРІЛА ТЕРАТОМА). Діаметр цього виду кісти може досягати 15 см. В середині товстої капсули містяться жирові клітини, волосся, хрящі, кісткова тканина, зуби.

Тератома – один з жахів природи. Їх ще називають пухлинами-монстрами. У своїй практиці Вам часто доводиться бачити такі кісти?

Тератоми або дермоїдні кісти трапляються в практиці досить часто. Дермоїдна кіста має вигляд округлого утворення, в середині капсули якого є рідкий або густий желеподібний вміст, волосся, зуби, кісткова чи хрящева тканина. Ця кіста є вродженою проблемою, пов’язаною з певними відхиленнями в процесі ембріогенезу. В нашій практиці бували випадки, коли розміри дермоїдної кісти сягали 10 см. в діаметрі. Часто їх діагностують як знахідку під час рентгенологічних обстежень з приводу інших захворювань (захворювання хребта, нирок, кишечника, кульшових суглобів). Якщо в капсулі наявна кісткова тканина, таку кісту рентгенологи бачать на знімках як знахідку. Важливо вчасно діагностувати таку кісту і видалити її, коли вона сягає невеликів розмірів. В такому випадку буде можливість залишити яйник без зниження його функції.

 • ЕНДОМЕТРІОЇДНА КІСТА. Цей вид кісти є результатом росту тканини ендометрію в яйниках. Дуже часто ці кісти вражають обидва яйника.
 • МУЦИНОЗНА КІСТА наповнена слизоподібною рідиною, що є секретом епітелію (муцином), має нерівну поверхню. Може перероджуватися в злоякісну.
 • СЕРОЗНА КІСТА теж відноситься до епітеліальних, її поверхня вистелена серозним епітелієм, заповнена прозорою рідиною. ЇЇ часто описують як фолікулярну. Але в процесі динамічного спостереження та лікування впродовж трьох менструальних циклів дана кіста не зникає і суттєво не змінюється в розмірах.

Кісти яйників: зв'язок з безпліддям, причини появи, методи лікування. Інтерв’ю з ГНИП І.П.

Серед оперативних втручань з приводу таких захворювань як міома матки, зовнішній генітальний ендометріоз, злукова хвороба органів малого тазу, гідросальпінкс, трубна вагітність, приблизно 30% займають операції з приводу доброякісних пухлини яйників.

Кісти яйників: зв'язок з безпліддям, причини появи, методи лікування. Інтерв’ю з ГНИП І.П.

 

ЧОМУ УТВОРЮЮТЬСЯ КІСТИ ЯЙНИКІВ

Причин виникнення кіст багато. Деякі мають генетичне походження. Інші кісти виникають з таких причин:

 • Гормональні порушення;
 • Захворювання щитовидної залози;
 • Аборти, зроблені в минулому;
 • Ранній початок менструального циклу;
 • Запальні процеси в яйниках;
 • Порушення процесів дозрівання фолікула і овуляції.

СИМПТОМИ КІСТИ ЯЙНИКА

 • Нерегулярні болючі менструації;
 • Збільшення розміру живота;
 • Біль внизу живота;
 • Тривалі і болючі менструації;
 • Болі внизу живота після фізичних навантажень, статевого акту, а також під час сечовипускання або випорожнення кишечника;
 • Кров’янисті виділення з піхви;
 • Безпліддя.

ЛІКУВАННЯ КІСТИ ЯЙНИКА

Всі нефункціональні кісти лікуються тільки хірургічним методом. Одним із передових методів являється лапароскопія. Під час даної операції хірург через три отвори (від 8 до 10 мм) в передній черевній стінці під візуальним контролем завдяки лапароскопу, який дає зображення в десятикратному збільшенні на монітор, точно і якісно видаляє капсулу кісти. Такий метод дозволяє максимально зберегти здорову тканину яйника, зберегти функцію яйника і, відповідно, залишити максимальні шанси на вагітність.

Ірина Петрівна, чи є зв’язок кісти яйника з актуальної в нас час проблемою ожиріння?

У жінок з підвищеним індексом маси тіла виникають гормональні порушення, які проявляються нерегулярними менструальними циклами, утворенням функціональних кіст яйників, матковими кровотечами. Підшкірна жирова тканина є депо естрогенів. Коли в жіночому організмі є високий рівень естрогенів, тоді виникає ймовірність онкологічних процесів в будь-яких органів. Найчастіше рак ендометрію, рак молочної залози, рак кишечника.

Відомо, що жінки не дуже полюбляють ходити до гінекологів, і навіть знаючи про свої гінекологічні хвороби, інколи поводять себе занадто безпечно. Що відбудеться, коли запустити кісту?

Час на кісту впливає негативно. Якщо проблему кісти яйника ігнорувати, то в кінцевому результаті дана кіста виростає і виповнює весь яйник, в яйнику не залишається здорової тканини. Такий яйник приходиться видаляти. В гіршому випадку можна пропустити переродження в онкопроцес або ж запущений рак яйника з метастазуванням. Якщо відбувається розрив яйника, тобто апоплексія яйника, виникає загроза внутрішньочеревної кровотечі – пряма загроза життю жінки. Є ще таке ускладнення, як перекрут ніжки яйника, внаслідок чого перетискаються важливі судини, які кровопостачають яйник і настає некроз яйника, тобто змертвіння тканини яйника. В такому випадку оперативне лікування полягає в видаленні яйника.

Тому, шановні жінки, слідкуйте за своїм здоров’ям! Поки Ваші яйники працюють так, як належить, Ви здорова і молода! Саме від функції яйників часто залежить якість Вашого життя і, найважливіше, щастя народити здорову дитину!

Питання відносно кіст яйників Ви можете задати тут

Кісти яйників: зв'язок з безпліддям, причини появи, методи лікування. Інтерв’ю з ГНИП І.П.