МАЛОВАГОВИЙ ПЛІД – це плід, який не досягнув необхідних специфічних біометричних розмірів відповідно до свого терміну вагітності. ДО ЙМОВІРНИХ ПРИЧИН виникнення можна віднести такі:
- ЗІ СТОРОНИ МАТЕРІ:
- Хронічна артеріальна гіпертензія;
- Цукровий діабет;
- Прееклампсія вагітних;
- Хронічні захворювання дихальної та серцево-судинної систем;
- Шкідливі звички (тютюнопаління, надмірне вживання алкоголю);
- Недостатнє харчування;
- Професійні шкідливості.
- ЗІ СТОРОНИ ПЛОДА:
- Багатоплідна вагітність;
- Хромосомні захворювання плода;
- Перинатальні інфекції плода (цитомегаловірус, краснуха, токсоплазмоз);
- Патологія розвитку плаценти.
Низька маса плода не обов’язково пов’язана із затримкою його росту. Важливо розуміти, що існує таке поняття як конституційно малий плід. Основним в діагностиці такого стану є динамічне спостереження біометричних показників, доплерометрія в судинах пуповини і кількість навколоплідних вод.
ДІАГНОСТИКА:
- Визначення висоти стояння дна матки у другому і третьому триместрах із занесенням до гравідограми. В нормі до 30 тижнів приріст висоти дна матки складає 0.7-1.9 см на тиждень, в 30-36 тижнів 0.6-1.2 см на тиждень, 36 і більше тижнів 0.1-0.4 см.
Відставання розмірів на 2 см або відсутність приросту протягом двох-трьох тижнів дає можливість запідозрити затримку розвитку плода.
- Ультразвукова фетометрія.
Розрізняють три ступені важкості затримки розвитку плода:
- Відставання показників фетометрії на 2 тижні від гестаційного терміну;
- Відставання на 3-4 тижні від гестаційного терміну;
- Більш ніж на 4 тижні.
ЯК ПОТРІБНО СПОСТЕРІГАТИ ЗА ПЛОДОМ?
Для діагностики функціонального стану плода використовують:
- Біофізичний профіль плода – оцінюють суму балів окремих біофізичних параметрів (дихальні рухи, тонус плода, рухова активність плода, об’єм навколоплідних вод);
- Основним обстеженням є доплерометрія швидкості кровотоку у артерії пуповини (відображає стан мікроциркуляції у плодовій частині плаценти, судинний опір якої відіграє основну роль у фетоплацентарній гемодинаміці).
Діагностичні критерії:
- Нормальний кровотік;
- Патологічний кровотік;
- Термінальний кровотік (свідчить про високу вірогідність антенатальної загибелі плода);
- Нульовий кровотік;
- Негативний кровотік;
ЯКА ТАКТИКА ВЕДЕННЯ ВАГІТНОСТІ ІЗ ЗАТРИМКОЮ РОЗВИТКУ ПЛОДА?
- Лікування захворювань вагітної, які призводять до даної патології.
- Динамічне спостереження за станом плода:
- При нормальних показниках стану плода, можливе амбулаторне спостереження та пролонгування вагітності до доношеного стану;
- При сповільненому діастолічному кровотоці в артерії пуповини, проводять дослідження біофізичного профілю плода. За відсутності патологічних показників біопрофілю плода, проводять повторну доплерометрію з інтервалом 7 днів. При наявності патологічних показників, біопрофіль плода проводять з доплерометрією один раз на два дні в умовах стаціонару.
В «Прикарпатському центрі репродукції людини» при веденні вагітних ми дотримуємось чинних протоколів МОЗ України та міжнародних протоколів. З метою діагностики внутрішньоутробного стану плода, на кожному візиті проводиться кардіотокографія плоду та при потребі вагітні скеровуються на всі необхідні додаткові методи дослідження.
ПАМ’ЯТАЙТЕ, правильна та своєчасна діагностика – це запорука народження здорового малюка!
_______