ПІДПИСАТИСЯ:  

Жінка – це та, яка робить світ прекрасним, яка його оберігає та підтримує його життя – Папа Римський Франциск.

Кожна жінка на певному етапі свого життя повинна подбати про власне жіноче здоров’я, що вимагає не лише догляду за красою власного тіла, але й за нормальною роботою організму в цілому.

Однією із найважливіших складових організму є ендокринна система, яка представлена ендокринними залозами, клітинами, які продукують гормони. В сукупності з нервовою системою вони виступають в ролі основних регуляторів та координаторів всіх важливих функцій в організмі, включаючи і репродуктивну. Ось чому питання ендокринної гінекології на сьогоднішній день є надзвичайно актуальним.

Примхи жіночих гормонів.

Регулярні циклічні зміни, які відбуваються в репродуктивній системі кожної жінки від пубертату (періоду становлення репродуктивної функції) до менопаузи є гормонозалежними. Саме тому роботу репродуктивної системи можна зрівняти з механізмом годинника. Важко переоцінити роль гормонів на організм жінки, адже під їхнім впливом відбувається закладка статевих органів, ріст і розвиток жіночого організму, реалізовується репродуктивна функція (зачаття, виношування та народження здорової дитини), залежить психоемоційне здоров’я жінки, її фізична, сексуальна активність та інші обмінні процеси.

Жіночі статеві гормони, які синтезуються яйниками (естрогени, прогестерон), андрогени (синтезуються яйниками та наднирниками), а також тропні гормони гіпофізу (ФСГ, ЛГ, пролактин, соматотропний, тиреотропний гормони, АКТГ) впливають на органи репродуктивної системи (матку, маткові труби, яйники, піхву) та на головний мозок, кістки, м’язи, молочні залози, серцево-судинну систему, шкіру, волосся і деякі органи травлення. Тому будь-які ендокринні порушення (надлишок або недостача тих чи інших гормонів) можуть призвести до значних відхилень не тільки в роботі репродуктивної системи, але і в організмі жінки загалом.

Примхи жіночих гормонів.

Основними захворюваннями, які виникають на фоні гормональних порушень є:

 1. РОЗЛАДИ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ: аменореї (відсутність менструацій впродовж 6 місяців); гіперполіменореї (рясні, затяжні менструації); олігоспаніоменореї (рідкі, скудні менструації); альгодисменореї (болючі менструації); передменструальний синдром.
 2. ПЕРЕДЧАСНИЙ АБО ЗАПІЗНІЛИЙ СТАТЕВИЙ РОЗВИТОК У ДІВЧАТ.
 3. ЗНИЖЕННЯ АБО ВІДСУТНІСТЬ ЛІБІДО (статевий потяг).
 4. ЕНДОКРИННЕ БЕЗПЛІДДЯ (обумовлене відсутністю овуляції при синдромі полікістозних яйників, гіпоталамогіпофізарній недостатності, захворюваннями щитоподібної залози та наднирників).
 5. ГІПЕРАНДРОГЕНІЯ – надлишок чоловічих статевих гормонів, часто в поєднанні із гірсутним синдром (надмірне оволосіння у жінки по чоловічому типу), вугревим висипом, облисінням.
 6. СИНДРОМ ВИСНАЖЕНИХ ЧИ РЕЗИСТЕНТНИХ ЯЙНИКІВ (передчасне згасання репродуктивної функції, рання менопауза).
 7. НЕЙРООБМІННО-ЕНДОКРИННИЙ СИНДРОМ (розлади репродуктивної системи в поєднанні з ожирінням).
 8. ЗВИЧНІ ВТРАТИ ВАГІТНОСТЕЙ, ЯКІ ОБУМОВЛЕННІ ЕНДОКРИННИМИ ЗМІНАМИ.
 9. ПРОБЛЕМИ КЛІМАКТЕРІЮ (приливи, відчуття жару, серцебиття, болі в кістках та ін).

До «Прикарпатського центру репродукції людини» звертаються пацієнти з безпліддям та гінекологічними проблемами, що обумовлені гормональними змінами. У процентному відношенні:

 • 35% розлади оваріально-менструального циклу (затримки чи відсутність менструацій, їх болючість, передменструальний синдром, появи маткових кровотеч);
 • 25% проблема гірсутизму та гіперандрогенеміі, яка може бути яйникового (СПКЯ) чи наднирникового ґенезу;
 • 20% із патологією щитоподібної залози, часто в поєднанні з гіперпролактинемією;
 • 20% пацієнтів отримує лікування передчасного згасання роботи яйників (синдром виснажених чи резистентних яйників), нейрообмінно-ендокринних порушень (порушення жирового та вуглеводневого обміну).

Примхи жіночих гормонів.

Окрему велику групу пацієнтів складають ті, у яких наявні доброякісні гінекологічні захворювання, такі як: ендометріоз, лейоміоми матки, функціональні кисти яйників, прогресування яких також корелює з гормональним дисбалансом.

Слід відмітити, що всі перелічені гормонозалежні патологічні стани є в основі виникнення ендокринного безпліддя, яке зустрічається у 35% жінок, що звертаються до нашого Центру з проблемою непліддя.

У «Прикарпатському центрі репродукції людини» лікарем гінекологом-ендокринологом проводиться детальне гормональне обстеження. В певні дні менструального циклу визначається рівень тропних гормонів гіпофізу, стероідних гормонів яйників та наднирників, гормональна панель щитоподібної та підшлункової залози, за результатами яких проводиться точна діагностика (з урахуванням даних УЗД, при необхідності МРТ ендокринних залоз) тих чи інших вищеперелічених ендокринних порушень. Після цього призначається лікування з індивідуальним підходом до кожного пацієнта, із подальшою профілактикою діагностованих ендокринопатій – гормональними, седативними, фітопрепаратами, вітамінами в поєднанні з акупунктурою та фізпроцедурами.

Наша тісна співпраця з лікарями інших спеціальностей (ендокринологами, дерматологами, дієтологами, генетиками та ін.), забезпечує комплексний підхід до вирішення проблеми жіночого гормонального здоров’я.

Задати питання можна тут

Примхи жіночих гормонів.