ПІДПИСАТИСЯ:  

Питання репродуктивного здоров’я в наш час не лише в Україні, але в цілому світі, без перебільшення, – дуже актуальне. Важливість репродуктивної системи організму важко перебільшити, бо вона забезпечує існування людини як виду через здатність відтворювати собі подібних. Тому ведучі репродуктивні клініки світу активно займаються концепцією збереження жіночого та чоловічого репродуктивного потенціалу, адже репродуктивна система забезпечує найголовніше – існування самого поняття ЖИТТЯ.

Будучи репродуктологом і ведучи пацієнтів від першого візиту до результату, за 18 років роботи я переконую Вас, що безпліддя – це не вирок, а діагноз, його практично завжди можна відкоригувати, просто треба вчасно звернутись до лікаря.

Спробуємо розвіяти деякі міфи відносно безпліддя і ЕКЗ (більш відоме, як ЕКО), які ходять інтернетом і часто блокують волю жінок зробити перший крок назустріч своїй дитині, тобто наважитись прийти на прийом до репродуктолога. Насправді, багато з того, що Ви читаєте в інтернеті відносно ЕКЗ – звичайні ЛЯКАЛКИ, на які не слід звертати увагу.

Отже, почнемо.

МІФ 1.

Безпліддя лікується роками.

Сучасна репродуктологія ДЗ «ПЦРЛ»: Міфи ЕКЗ (ЕКО) та їх розвінчання від репродуктолога БАГАЙЛЮК Л.Б.Тривалість лікування безпліддя, перш за все, залежить від причини, що до нього призвела. Лікування безпліддя по часу виглядає приблизно так:

  • гормональні порушення жінки потребують корекції протягом 2-3 місяців;
  • реабілітаційний період після оперативного лікування, особливо реконструктивних операцій на матці, може тривати 6-12 місяців;
  • чоловіче безпліддя лікується до року.

МІФ 2.

У результаті ЕКЗ народжуються хворі діти з генетичними аномаліями.

Сучасна репродуктологія ДЗ «ПЦРЛ»: Міфи ЕКЗ (ЕКО) та їх розвінчання від репродуктолога БАГАЙЛЮК Л.Б.Відсоток генетичних патологій у дітей, народжених за допомогою ЕКЗ, не вищий ніж у дітей, зачатих природнім шляхом. В окремих випадках – навпаки, він навіть нижчий за рахунок проведення генетичного обстеження ембріона до переносу його у порожнину матки жінки. Такі обстеження проводять парам, генетичний анамнез яких є обтяженим, тобто коли є:

  • завмирання 2 і більше вагітностей;
  • вади розвитку;
  • мертвонародження;
  • неефективні спроби ЕКЗ, особливо у пацієнтів старшого репродуктивного віку;
  • значні порушення зі сторони спермограми.

Не відкидаємо і природний відбір у кожній програмі ЕКЗ, який забезпечує культивація ембріонів до бластоцисти (це період часу від запліднення до 5-7 доби життя ембріонів, коли ембріолог з певним інтервалом часу перевіряє правильність клітинного поділу). Такий природний відбір відбувається в організмі кожної жінки , але ми його не бачимо.

МІФ 3.

У результаті ЕКЗ обов’язково народжуються двійні, трійні.

Сучасна репродуктологія ДЗ «ПЦРЛ»: Міфи ЕКЗ (ЕКО) та їх розвінчання від репродуктолога БАГАЙЛЮК Л.Б.Одна дитина, народжена за допомогою ДРТ, – це норма сучасної репродуктивної медицини. Багатоплідна вагітність є значним навантаженням на організм жінки, особливо якщо це трійня і більше. Тому у програмах ДРТ в наш час проводять перенос виключно 1-2 ембріонів, у випадку кожної пацієнтки це індивідуально (жінкам, в родині яких є двійні, переносимо один ембріон; жінкам, де є кілька невдалих спроб ЕКЗ, переносимо два ембріони). Час, коли переносили в порожнину матки велику кількість ембріонів, вже в минулому.

Але перенос навіть одного ембріона не гарантує одноплідну вагітність, тому що:

  • монохоріальна біамніотична двійня може виникнути з 4 по 8 день поділу;
  • монохоріальна моноамніотична двійня – на 8-13 день, тобто після ембріотрансферу бластоцисти в порожнину матки.

Ми цього не бачимо і дізнаємось лише при першому УЗД огляді.

МІФ 4.

Гормональний фон жінки після проведення процедур ЕКЗ повністю порушується.

Сучасна репродуктологія ДЗ «ПЦРЛ»: Міфи ЕКЗ (ЕКО) та їх розвінчання від репродуктолога БАГАЙЛЮК Л.Б.Одним з показів до ЕКЗ є порушення гормонального фону у вигляді ановуляторних менструальних циклів різного генезу. В такому випадку підготовка до проведення ЕКЗ, яка включає корекцію цих гормональних порушень та сама процедура, яка проводиться з використанням певних доз гонадотропінів, навпаки часто відновлює овуляторний менструальний цикл жінки. Тому нерідко жінки вдруге вагітніють самостійно.

Плюс, протоколи стимуляції овуляції, склад і дози препаратів при ЕКЗ підбираються суто індивідуально, враховуючи оваріальний резерв, рівень гормонів, гінекологічну та ендокринну патологію, вік жінки. Це проводиться для того, щоб втручання в гормональний цикл було найменш травматичним. Протокол стимуляції здебільшого вписується у один менструальний цикл і закінчується прийомом гестагенів. Вихід з протоколу ЕКЗ завжди природний – це або вагітність, або менструація.

МІФ 5.

Неможливо завагітніти з першого разу. Потрібно багато спроб ЕКЗ.

Сучасна репродуктологія ДЗ «ПЦРЛ»: Міфи ЕКЗ (ЕКО) та їх розвінчання від репродуктолога БАГАЙЛЮК Л.Б.Насправді, після однієї спроби ЕКЗ вагітніють 30-45% жінок. Для прикладу, у нашій установі по ДЕРЖАВНІЙ ПРОГРАМІ, проведеній за бюджетні кошти, з першої спроби станом на 01.01.2018 року з 2849 жінок завагітніли 778. Як бачимо, вагітність з першої спроби – це РЕАЛЬНІСТЬ.

Також успішність процедури залежить від якості ооцита, сперматозоїда, ендометрію. Велике значення мають ендокринні та гінекологічні захворювання жінки.

МІФ 6.

ЕКЗ лише для тих, кому за 35 років.

Сучасна репродуктологія ДЗ «ПЦРЛ»: Міфи ЕКЗ (ЕКО) та їх розвінчання від репродуктолога БАГАЙЛЮК Л.Б.Дуже часто на ЕКЗ йдуть пацієнти молодого репродуктивного віку з трубним фактором безпліддя, тобто з відсутністю чи непрохідністю маткових труб, яку неможливо відновити оперативним шляхом. При абсолютному трубному безплідді не варто витрачати час на очікування, так як єдиним методом настання вагітності є допоміжні репродуктивні технології.

Якщо ж Вам 35 років і з певних причин Ви ще не плануєте вагітніти, то варто подумати про віддалене материнство. Це здійснюється завдяки забору і кріоконсервації ооцитів жінки, які вона може використати пізніше.

МІФ 7.

Процедури ЕКЗ дуже болісні.

Сучасна репродуктологія ДЗ «ПЦРЛ»: Міфи ЕКЗ (ЕКО) та їх розвінчання від репродуктолога БАГАЙЛЮК Л.Б.Діагноз «безпліддя» та ЕКЗ, як метод лікування, перш за все болісно сприймається у плані психоемоційного стресу та страху. Щодо фізичних больових відчуттів, то вони не перевищують болі під час менструації і періодично турбують в останні дні контрольованої оваріальної стимуляції та після пункції фолікулів. Пункція фолікулів, пункція яєчка проводиться під короткочасним загальним знеболенням. Процедура ембріотрансферу є чутливою, але приємною для жінки, бо спектр больових відчуттів перекривають позитивні емоції першого «побачення» з майбутньою дитиною. Якщо ж поріг больових відчуттів жінки є високим, то можна додатково призначити місцеве знеболення, відповідні ін’єкційні чи таблетовані препарати.

__________

Сподіваюсь, що основні МІФИ стосовно ЕКЗ мені вдалося розвіяти. Але, якщо у Вас все ще є сумніви, питайте, я особисто і лікарі нашого Центру відкриті для професійного діалогу!

Задати питання Ви можете тут, або подзвонити мені особисто у робочий час з 08:00 до 16:00. Дякую за увагу!

Сучасна репродуктологія ДЗ «ПЦРЛ»: Міфи ЕКЗ (ЕКО) та їх розвінчання від репродуктолога БАГАЙЛЮК Л.Б.