ПІДПИСАТИСЯ:  

Кожна жінка, яка мріє про дитину, але не може завагітніти природнім шляхом, жінка, яка вже психологічно і фізично готова скористатися допоміжними репродуктивними технологіями, а саме ЕКЗ, щоб народити, хоче, звичайно, завагітніти відразу після проходження курсу лікування, тобто з першої спроби. І це зрозуміло, адже екстракорпоральне запліднення – це немалі гроші плюс, як і будь яке лікування, – стресова ситуація, з якої хочеться вийти якомога швидше. Однак вагітність з першої спроби наступає у приблизно 30-35% випадків, і такий відсоток – це світова практика.

Як потрапити у ці 30-35%? Чи існує якась методика збільшення шансів на вагітність з першої спроби? Що взагалі впливає на результат ЕКЗ? На ці та інші питання нам відповість завідувач відділення ДРТ, кандидат мед. наук, доцент ІФНМУ ЯЦИШИН НАТАЛІЯ ГРИГОРІВНА.

Наталія Григорівна, які є причини, чому не вдається завагітніти за допомогою ЕКЗ з першої спроби?

Причин є багато як зі сторони жінки, так і зі сторони чоловіка. Одна з причин – вік. Чим старше жінка, тим менше шансів на вагітність, і не лише з першої спроби, а взагалі. З віком в організмі відбуваються незворотні зміни репродуктивної поведінки, тому найбільш високі шанси до зачаття у жінок 20-30 років.

До речі, тема віку і зачаття дуже актуальна на сьогоднішній день, адже багато жінок хочуть спочатку зробити кар’єру, а після 40-ка народжувати дітей.

І які шанси завагітніти штучним шляхом після 40-ка?

Дуже малі – до 10%.

Вагітність за допомогою ЕКЗ з першої спроби. Як збільшити шанси. – інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

Крім віку, які ще бувають причини невдалої першої спроби ЕКЗ?

  1. ЯКІСТЬ ЕМБРІОНА має першорядне значення для досягнення позитивного результату.
  2. СТАН ЕНДОМЕТРІЮ. Саме від нього залежить, чи відбудеться імплантація.

При розборі невдалих спроб, у нашому відділенні ці причини є найчастішими.

  1. ГОРМОНАЛЬНИЙ ФОН пацієнтки відіграє величезну роль у посттрансферному періоді. Цей момент особливо актуальний, якщо мова йде про жінок, у яких спочатку були виявлені порушення діяльності таких залоз внутрішньої секреції як яйники, щитовидна залоза і гіпофіз.
  2. ЗГОРТАННЯ КРОВІ теж є важливим чинником. Якщо у пацієнтки підвищене згортання крові, імплантація може не відбутися.
  3. ІМУННИЙ ЧИННИК, про який останнім часом дуже багато говорять, але вплив імунних факторів на імплантацію ще до кінця не вивчений.

Якість ембріона. Вона цілковито залежить від пацієнта чи також від ембріолога?

Якість ембріона залежить від якісної яйцеклітини і якісного сперматозоїда – це в першу чергу. Далі включено багато факторів: вид стимуляції (протокол), препарати, відповідальність пацієнтів (дотримання рекомендацій лікаря), а також у подальшому і робота та кваліфікація ембріолога (від методу запліднення, до вибору якісного ембріону на перенос). Тому однозначно не можна сказати, що якість ембріона залежить від когось одного, це спільна робота пацієнта, лікаря та ембріолога.

На рахунок «багато факторів», стосовно препаратів. У недавній статті, яка була опублікована на Вашому сайті (тут), Ви виклали список препаратів, які клініка використовує у протоколах ДРТ. Зв’язок між вдалою спробою ЕКЗ і якістю ліків – він є?

Так, звичайно, і це прямий зв’язок. Якість – це, перш за все, ефективність і безпечність лікування. Ліки є надійною опорою в руках лікаря, який їх призначає. Враховуючи гормональний фон, вік, оваріальний резерв жінки, ми підбираємо протокол оваріальної стимуляції, дозу та склад ліків для того, щоб отримати оптимальну кількість зрілих ооцитів.

Вагітність за допомогою ЕКЗ з першої спроби. Як збільшити шанси. – інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

Отже, для того, щоб мати якісний ембріон, перше, що потрібно – це якісна яйцеклітина. Як її отримати?

Питання якості яйцеклітин є актуальним не лише для жінок, які планують вагітніти методом ЕКЗ, але й для жінок, які збираються вагітніти природнім шляхом. Процес підготовки до ЕКЗ відрізняється своєю тривалістю, тому у жінки є достатньо часу, щоб добре підготувати організм до програми. До найпоширеніших причин поганої якості яйцеклітин відносяться:

  1. Шкідливі звички (паління, надмірне вживання алкоголю);
  2. Надлишкова вага;
  3. Поганий відпочинок, хронічний стрес, перевтома, неповноцінний сон;
  4. Початок менопаузи (вік жінки є важливим фактором, який впливає на якість, а також кількість яйцеклітин).

Тобто, в ідеалі, для отримання якісної яйцеклітини жінка має бути молодою, здоровою, у гарній фізичній формі і без будь-яких психогенних розладів. Як часто Ваш кабінет відвідують такі жінки?

Нажаль, дуже і дуже рідко.

Чоловічій фактор у спробі ЕКЗ. Якісний сперматозоїд, він завжди є? Тобто, Ви працюєте лише з якісними сперматозоїдами? Якщо, наприклад, у чоловіка вони неякісні, що тоді робити?

Ми працюємо з якісним сперматозоїдом, у якого за розміром нормальна голівка, шийка та хвостик. Також у сперматозоїда має бути прямо поступальний рух вперед. Якщо сперматозоїд неякісний, ми проводимо бесіду з пацієнтами, у результаті чого або заморожуємо ооцити і починаємо лікувати чоловіка, або пропонуємо донацію сперми. Звичайно, ми дообстежуємо чоловіка (FISH-аналіз сперми).

Працюємо ми з матеріалом і після TESE, де сперматозоїди не найвищої якості, однак завдяки хорошому забезпеченню лабораторії (мікроскоп Leica, об’єктиви з ×1000 збільшенням), ми маємо змогу вибрати сперматозоїд гарної якості для введення в яйцеклітину, щоб отримати хороший ембріон.

Вагітність за допомогою ЕКЗ з першої спроби. Як збільшити шанси. – інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

Другою розповсюдженою причиною невдалих спроб ЕКЗ у Вашій клініці Ви назвали стан ендометрію.

Ендометрій – це один із важливих факторів у програмі ЕКЗ. Основним діагностичним критерієм оцінки стану ендометрію є його розміри. Якщо ендометрій менше 5мл, імплантація ембріона не відбувається, тоді краще відмінити ембріотрансфер. Ідеальні розміри ендометрію 9-12мл.

Ехогенність ендометрію змінюється протягом менструального циклу. Діагноз патологія ендометрію матки дуже широкий, він включає запальні зміни, надмірне розростання ендометрію (гіперплазія, поліпоз). Одна із найбільш частих видів патології ендометрію – гіперплазія, причинами якої можуть бути: ендокринні порушення, інфекційні ураження, а також спадковість. Причинами запальної патології ендометрію є інфекції, особливо статеві (хламідії, мікоплазма, гонорея). Також розповсюдженими видами патології ендометрію є ендометрит і ендометріоз.

Ви торкнулись питання надлишкової ваги, як однієї з причин отримання поганої якості яйцеклітини. В наш час тема зайвої ваги дуже актуальна. Неможливість завагітніти за допомогою ЕКЗ при надлишковій масі тіла – це дійсно так?

Ожиріння в останні роки є однією з глобальних загроз здоров’ю населення планети. З кожним роком ми спостерігаємо зростання кількості жінок репродуктивного віку із надлишковою масою тіла у наслідок або нейроендокринних порушень, або ж елементарних харчових звичок. Пацієнтки із надмірною вагою частіше страждають на безпліддя у порівнянні із жінками з нормальною масою тіла. В середньому від 35% до 75% жінок з синдромом полікістозних яйників (СПКЯ) мають ожиріння, яке обумовлене інсулінорезистентністю (як наслідок гіперінсулінемії), порушенням жирового обміну, в даному випадку виникає необхідність застосування інсуліносенситайзерів, препаратів для відновлення овуляторної функції та фертильності.

Особливої уваги заслуговує факт високої частоти різних гінекологічних захворювань, порушення менструального циклу, а також інфекційно-запальних станів, що свідчить про зниження імунологічної та неспецифічної резистентності при надлишковій масі тіла. Якщо ж вагітність в даної категорії жінок наступає, то вона належить до групи ризику по виношуванню вагітності, пізніх гестозах (підвищення артеріального тиску), гестаційному діабету.

Вагітність за допомогою ЕКЗ з першої спроби. Як збільшити шанси. – інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

На форумах, присвячених темі екстракорпорального запліднення, жваво обговорюються ситуації, коли після невдалої спроби ЕКЗ виявлялось, що з самого початку лікарем був невірно поставлений діагноз. Чи може бути помилка в діагнозі, яка призводить до неможливості запліднення?

Моє особисте кредо – лікар не має права на помилку. А взагалі, в суспільстві не втихають суперечки з приводу ступеня відповідальності лікарів за помилки. Незважаючи на сучасні значні успіхи в лікуванні багатьох захворювань, слід погодитись з тим, що безпомилкова робота лікарів, в принципі, неможлива.

Завданням правового регулювання медичної діяльності є вироблення правильно продуманої та єдиної позиції щодо лікування. Прикарпатський центр репродукції людини – це державна установа і самодіяльності у нас не існує! В своїй роботі ми керуємось наказами МОЗ України, світовими дослідженнями доказової медицини, нашими конференціями УАРМ, конференціями європейської спільноти репродукції людини та ембріології ESHRE. Всі наші протоколи затверджені медичною радою «ПЦРЛ», ми працюємо командою кваліфікованих лікарів, тому зі всією відповідальністю можу сказати, що наші помилки в роботі зведені до мінімуму.

Наталія Григорівна, хочу, щоб Ви прояснили ситуацію, коли жінка довгий час не може завагітніти, робить ЕКЗ, яке не дає результату, а через деякий час вона вагітніє природнім шляхом. Це також тема, яка активно обговорюється. Але ракурс обговорення переважно такий, що лікарі нічим не допомогли, а Бог зробив чудо.

Деякі мої пацієнти говорять: «Запліднення штучне, а диво справжнє!» Коли у жінки після невдалої спроби ЕКЗ (чи декількох невдалих спроб) через деякий час наступає фізіологічна вагітність. Так, таке існує! Але це аж ніяк не диво! Важливим тут є, яке саме безпліддя. Якщо у жінки відсутні обидві маткові труби або повна їхня непрохідність, тоді природня вагітність неможлива ні за яких умов. Але якщо інші чинники безпліддя, особливо всі види гормонального безпліддя або безпліддя, пов’язаного з ендометріозом, тоді так, можлива і фізіологічна вагітність. Але не з нічого, а після лікування: спроби ЕКЗ плюс правильно контрольованої індукції суперовуляції.

За багато років роботи у нас є свої секрети відносно репродукції. Я думаю, діток дає Бог, а медики допомагають.

Вагітність за допомогою ЕКЗ з першої спроби. Як збільшити шанси. – інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

І останнє питання. Є неодинокі випадки, коли після ЕКЗ жінка вагітніє, але через певний час наступає викидень, або вагітність завмирає. Чи можна такого уникнути?

Патологія виношування вагітності має поліетіологічний характер. Усі ми розуміємо, що на ЕКЗ рідко приходять жінки без жодних захворювань зі сторони репродуктивної чи ендокринної систем. Кожна вагітність протікає на фоні імуносупресії (ослаблення імунітету) зі сторони жінки, тому часто саме при вагітності виникають загострення хронічних захворювань чи маніфестують ті, що мали в’ялий перебіг.

Щоб максимально знизити ризик невиношування вагітності після ЕКЗ, треба пройти повне клінічне обстеження пари, лікування виявленої патології та прегравідарну підготовку ще до початку процедури.

 

P.S.

Роблячи підсумок, можна сказати, що настання вагітності з першої спроби за допомогою ЕКЗ – це спільна робота пацієнта і лікарів. Вдалий результат залежить як від гарного фізичного стану пацієнтів, так і від досвіду і кваліфікації лікаря-репродуктолога та ембріолога. Спрогнозувати 100% вагітність неможливо, однак можна збільшити шанси на її настання. Не треба нехтувати порадами лікаря, адже кожний крок у бік власного здоров’я перед початком ЕКЗ, це крок до Вашої майбутньої дитини. Пам’ятайте про це!

_____

Якщо у Вас залишились ще питання, Ви можете задати їх тут. Я завжди відповім.

Дякую за увагу. З повагою, Яцишин Н.Г.

Вагітність за допомогою ЕКЗ з першої спроби. Як збільшити шанси. – інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.