Інтерв’ю з лікарем урологом-андрологом «Прикарпатського центру репродукції людини» Куйбідою Іваном Степановичем.

Чоловіче безпліддя в Україні по різним оцінкам вже сягає 40%. Чоловіче безпліддя також прогресує в усьому світі. Безплідний чоловік – це найближче майбутнє?

Так, дійсно, статистика чоловічого безпліддя з кожним роком збільшується. Однак і медицина не стоїть на місці. Візьмемо для прикладу такий діагноз, як азооспермія (відсутність сперматозоїдів в еякуляті). Колись цей діагноз був вироком для чоловіка, бо з таким діагнозом він ніколи не міг мати дітей. Але на даний час це питання вирішується мікрохірургічною операцією Micro TESE. Тобто вчені та лікарі безперервно боряться за поліпшення результатів та методик лікування для того, щоб безплідних чоловіків не було у нашому майбутньому.

Micro TESE – що це за операція? І чи проводиться вона у Вашому Центрі?

Так, ця операція проводиться у нашому Центрі. Суть полягає в тому, що під операційним хірургічним мікроскопом в яєчку шукають здорові ділянки пульпи, в яких найбільша ймовірність отримати сперматозоїди для подальшої кріоконсервації або запліднення яйцеклітини. Тривалість перебування в стаціонарі після операції складає 1 день.

Чи завжди Micro TESE дає результат?

Середній відсоток результативності цієї операції, виходячи з різних джерел, складає 63%.

Від тесту на чоловічу фертильність до Micro TESE: чоловіче безпліддя в Україні, про що потрібно знати.

А які форми чоловічого безпліддя не виліковуються на даний час?

Вродженні генетичні синдроми, які на рівні ДНК блокують розвиток сперматозоїдів (медицина та наука не дійшли до вирішення цієї проблеми).

Про які генетичні синдроми йде мова?

Є багато синдромів, які можуть або впливати або не впливати на сперматогенез. Однозначно не мають лікування такі синдроми, як синдром Клайнфельтера, синдром Дель Кастільо, синдром анорхізму.

Крім операційного втручання, які ще існують методи лікування чоловічого безпліддя?

Медикаментозні, корегування раціону, способу життя. Все залежить від причини.

Коли використовується медикаментозне лікування, при яких формах чоловічого безпліддя, які препарати застосовують?

Медикаментозне лікування використовується при всіх формах чоловічого безпліддя. Препарати можуть бути від комплексу вітамінів до гормональних препаратів, які спрямованні на покращення кількості еякуляту, збільшення кількості сперматозоїдів, поліпшення їх активнорухомості.

Дуже розповсюджений запит в інтернеті – що є тестом на чоловічу фертильність?

Тестом на чоловічу фертильність є спермограма. Для її здачі потрібно 2-5 днів утримання від статевого життя, також не можна вживати алкоголь, не можна бути хворим (як приклад ГРВІ), не відвідувати баню, сауну.

Від тесту на чоловічу фертильність до Micro TESE: чоловіче безпліддя в Україні, про що потрібно знати.

І після здачі спермограми можна ставити чоловіку кінцевий діагноз?

Ні. Щоб поставити діагноз, чоловік повинен здати спермограму мінімум три рази, і якщо у всіх цих випадках є порушення в спермограмі, тільки тоді ми ставимо діагноз.

Зараз активно по телебаченню рекламують різні препарати для чоловіків: для збільшення лібідо, покращення потенції, для боротьби с простатитом і таке інше. Чи є в рекламних препаратах сенс?

Мова йде про БАДи, як додаткове джерело харчування. Вони не усувають основну причину захворювання, лише можуть її послабити. Також не забуваємо, що в кінці кожної реклами вказується, що самолікування може призвести до негативних наслідків.

Напевно, не секрет, що змусити чоловіка відвідати уролога-андролога – це велика проблема.

Так, більшість чоловіків соромляться йти до лікаря, навіть за наявності таких проблем, як біль, проблеми сечовипускання, еректильна дисфункція (проблеми з потенцією), зниження лібідо. Чоловікам потрібно більше уваги звертати на своє здоров‘я та відвідувати уролога-андролога профілактично, як це роблять жінки, відвідуючи гінеколога. Непроліковані запальні процеси передміхурової залози та яєчок можуть призводити до зниження або навіть відсутності фертильності. Вчасно виявлена проблема сприяє легшому та швидшому її вирішенню без подальших ускладнень.

Від тесту на чоловічу фертильність до Micro TESE: чоловіче безпліддя в Україні, про що потрібно знати.