Біопсія, пункція яєчка, епідідімуса

Сучасна медицина дозволяє отримати сперматозоїди для методів допоміжної репродукції численними способами, шляхом біопсії та пункції. Дані дослідження відноситься до групи хірургічних маніпуляцій. Вони полягають у взятті зразків тканин яєчка для їх подальшого мікроскопічного дослідження.

Біопсія яєчок – це хірургічна операція, при якій отримують сперматозоїди за допомогою відкриття 2-3 см шкіри яєчка для отримання шматочка тканини і разом з нею сперматозоїдів. Отриманий матеріал розділяється: одна частина для репродуктивних методів, а інша частина для його дослідження. У деяких випадках береться кілька зразків тканини (два або три з кожного яєчка з різних областей).

Пункція або прокол яєчка полягає в отримання сперматозоїдів безпосередньо з яєчка або придатка, шляхом аспірації голкою під місцевою анестезією і ультразвуковим контролем. Дана методика відноситься до малоінвазивних.

Показання до проведення біопсії яєчок:

  • необхідність забору сперматозоїдів;
  • азооспермія – стан репродуктивної системи чоловіка, при якому в еякулярній рідині відсутні спермії;

При цьому біопсія дозволяє визначити походження азооспермії:

  • секреторне (характеризується повною відсутністю сперматозоїдів в яєчках);
  • обструктивне (коли сперматозоїди не потрапляють в еякулят через непрохідність насіннєвих шляхів).

Пункційна (малоінвазивна) біопсія – МESA і TESA – проводяться за допомогою голки в амбулаторних умовах під місцевою анестезією.

TESA – голкова біопсія декількох ділянок яєчок. Це найменш інвазивний метод отримання сперматозоїдів. У випадках необструктивної азооспермії метод обмежений за ефективністю самим захворюванням (тобто, вогнищ сперматогенезу може просто не бути) та відсутністю візуального контролю тканини яєчка (можна не виявити вогнищ сперматогенезу при пункції). Якщо після 5-6 пункцій кожного яєчка сперматозоїдів не виявили, то, за згодою пацієнта, переходять до мікрохірургічного варіанта пункції – ТESЕ.

MESA – мікрохірургічна аспірація сперми з епідідіміса (microsurgical epididymal sperm aspiration). Дана процедура проводиться, коли дозрівання сперматозоїдів відбувається, але сім’явивідні протоки непрохідні. При цьому роблять пункцію придатка яєчка, проникаючи в ділянку придатка, розкриваючи його та аспіруючи вміст.