«Хороший репродуктолог – це як хороший чоловік: і плече в потрібний момент підставить, і дитину зробить»…ЯЦИШИН Наталія Григорівна.

Народжувати після 40-ка, звичайна практика для сучасних жінок країн Європи, Америки, де про створення сім’ї і народження дітей думають, переважно, у розумному віці (хоча всі репродуктологи світу єдині у думці, що народжувати розумно саме до 40-ка років!), поступово стає звичайною практикою і для українок. Однак не по причині глобальної європеїзації чи фемінізації українських жінок, а зазвичай тому, що так складається життя.

Як саме? І чому українська жінка хоче народжувати після 40-ка? Що таке вагітність у зрілому віці за допомогою ЕКО з медичної точки зору і до чого слід готуватися жінці, яка вирішила народити? Про всі підводні течії екстракорпорального запліднення і про всі важливі моменти на шляху до Вашої майбутньої дитини у віці 40+, нам розкаже завідувач відділення ДРТ, кандидат мед. наук, доцент ІФНМУ ЯЦИШИН Н.Г.

Вся правда про екстракорпоральне запліднення (ЕКО) після 40-ка років. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

Наталія Григорівна, рік тому в одній з розмов про ЕКО, Ви сказали, що психологічно дуже важко говорити жінкам правду. Пам’ятаю, що це було сказано на рахунок однієї жінки у віці після 40-ка, у якої пункція фолікулів не дала жодної яйцеклітини.

Так, говорити правду дійсно важко. Бо для багатьох жінок наш ЦЕНТР – це, без перебільшення, остання надія завагітніти і народити дитину.

Як часто до Вас звертаються жінки 40+, які хочуть народити дитину за допомогою ЕКО?

До нашого відділення досить часто звертаються такі жінки. Взагалі, останні роки у світі спостерігається тенденція до пізньої вагітності. Кількість жінок, які народжують свою першу дитину у 40-к років чи пізніше зростає. Ця вікова група тепер народжує більш, ніж будь-коли раніше.

Чому саме після 40-ка? Які причини?

Різні. Серед поширених: другий шлюб; трагічна ситуація в сім’ї; навчання та кар’єрний ріст; довготривале безпліддя; фінансові проблеми; вирішила народити для себе, не знайшовши другої половинки; боязнь програми ЕКО; декілька безрезультатних спроб ЕКО.

Якому проценту жінок цієї вікової групи Ви можете допомогти?

Приблизно 20%. Перше, з чим ми зустрічаємось у вікових жінок, – це знижений резерв яйників. Яйцеклітини жінки старіють разом з її організмом. Що стосується чоловіків, то з віком в них спостерігається знижена кількість сперматозоїдів та їх рухомість. Конкретно по нашому ЦЕНТРУ, беручи останні 3 роки, вагітність з першої спроби після 40-ка років за допомогою ЕКО склала 17% (у кріоциклі більше 21%), однак це у 2.5 рази менше порівняно з ЕКО до 40-ка років.

Вся правда про екстракорпоральне запліднення (ЕКО) після 40-ка років. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

Вся правда про екстракорпоральне запліднення (ЕКО) після 40-ка років. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

Тобто, як я розумію, після 40-ка на 100 жінок в середньому 20 вагітних. А що робити решті 80 жінкам? Повторне ЕКО? Донація яйцеклітин?

Якщо у жінки із попередньої спроби залишились ембріони, то можна зробити ще одну спробу в кріоциклі. Однак вона повинна знати про всі можливі ризики та ускладнення при наступних спробах ЕКО, а саме:

 • частота настання вагітності у таких жінок складає 10-15%;
 • відсоток анеуплоїдій (хромосомних аномалій) після 40 років сягає 80%.

Але якщо у жінки є бажання та можливості, то, звичайно, ми можемо спробувати зробити ще одну спробу ЕКО. Однак на знижений резерв яйників тільки донаційний цикл (донорські яйцеклітини), іншого лікування, на жаль, не існує.

Вся правда про екстракорпоральне запліднення (ЕКО) після 40-ка років. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

Донорська яйцеклітина також не гарантує вагітність?

Не гарантує. Однак шанси зростають приблизно на 50-60%. Хоча і тут все залежить від донора.

Зрозуміло. Але є достатньо жінок, у яких після 40-ка років яйники ще функціонують. Чому вони не можуть завагітніти самостійно?

Жінок після 40-ка, в яких функціонують яйники, дійсно, достатньо, але крім яйників є безліч причин безпліддя. Основні:

 • чоловіче безпліддя;
 • непрохідність обох маткових труб або їхня відсутність;
 • патологія матки;
 • ендометріоз;
 • імунологічна несумісність.

Вся правда про екстракорпоральне запліднення (ЕКО) після 40-ка років. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

Чоловіче безпліддя. Яка на даний час тенденція в Україні?

Безпліддя у чоловіків в Україні зростає з кожним роком. З 2016 по 2018 рік у нашому відділенні ДРТ процент чоловічого безпліддя в середньому склав 30%.

Це багато! Тобто вже відійшли в минуле тези про те, що в усьому винувата жінка?

Чоловіче безпліддя прогресує в усьому світі, тому говорити лише про винуватість жінки в теперішніх реаліях не має сенсу.

Які причини збільшення проценту чоловічого безпліддя саме в Україні?

Багато пацієнтів-чоловіків з безпліддям в нашому ЦЕНТРІ є учасниками АТО. Також безпліддя спостерігаємо у чоловіків, які постійно перебувають закордоном на заробітках (а це значний процент!), коли не має регулярного статевого життя.

Відсутність регулярного статевого життя впливає на якість сперми?

Звичайно! Якщо немає регулярного статевого життя (2-3 рази на тиждень), у чоловіка відбувається застій як у передміхуровій залозі, так і сім’яниках, який веде до запалення та утворення бактерій, за рахунок чого в спермі з’являються лейкоцити та більшість дегенеративно змінених та мертвих сперматозоїдів. До речі, останні дослідження показують, що якість еякуляту напряму залежить від статевого життя, а саме: якщо в спермі мала кількість сперматозоїдів, то потрібне більше утримання від статевого життя (5-7 днів) для того, щоб вони встигли виробитись та накопичитись. Якщо мала активнорухомість, то утримання взагалі не потрібне, кількість сперматозоїдів спадає, але збільшується процент активнорухомих.

Вся правда про екстракорпоральне запліднення (ЕКО) після 40-ка років. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

Яка найефективніша програма лікування чоловічого безпліддя у Вашій клініці?

ЕКО або запліднення in vitro. Хоча є форми чоловічого безпліддя, за яких сперматозоїди не можуть проникнути в яйцеклітину через її блискучу оболонку. В такому випадку найефективнішим є метод ICSI, який дає змогу подолати всі бар’єри та ввести сперматозоїд в цитоплазму яйцеклітини. Цей метод дає хороший результат навіть за дуже важких форм чоловічого безпліддя. При повній відсутності сперматозоїдів в еякуляті, найефективніший метод – це метод TESA, MESA, що дають змогу здобути сперматозоїд за допомогою пункції яєчок або придатків, а потім ввести в яйцеклітину й отримати бажану вагітність.

Наталія Григорівна, хочу повернутися до проблеми жіночого безпліддя, а саме до ризиків лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій після 40-ка років. Які можуть бути ускладнення?

Негативні наслідки для жіночого здоров`я можуть виникнути на будь-якому етапі ЕКО, однак це не обов’язково: Основні:

 • ГІПЕРСТИМУЛЯЦІЯ ЯЙНИКІВ. Але на сьогоднішній день ми навчились попереджати дане ускладнення.
 • БАГАТОПЛІДНА ВАГІТНІСТЬ. Тут все залежить від досвіду самого лікаря, адже він повинен ретельно підібрати дозу препарату (препаратів), з якої буде розпочинати стимуляцію.
 • ЕНДОКРИННІ ПОРУШЕННЯ. Вважається, що ЕКО вражає щитовидну залозу і кору наднирників, тому всі пацієнти перед програмою мають консультацію ендокринолога або отримують коригуюче лікування під час стимуляції, що повністю вирішує дану проблему.
 • НЕГАТИВНІ ВІДГУКИ ПРО ПОРУШЕННЯ ЗІ СТОРОНИ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ (ГІПЕРТЕНЗІЯ, ЗАХВОРЮВАННЯ СУДИН), як наслідок гормональної стимуляції. Ці ускладнення корегуються терапевтом і кардіологом.
 • РАННЄ СТАРІННЯ – це одне із важливих питань, яке хвилює багатьох пацієнтів. Існує думка, що у жінок, які в анамнезі мають ЕКО, клімакс настає раніше. Доказової бази на даний момент недостатньо. Покоління ЕКО-мам, яке з кожним роком збільшується, показує, що час настання вікової менопаузи залежить найбільшим чином від генетики.
 • З ВІДДАЛЕНИХ НАСЛІДКІВ Є ПСИХОЛОГІЧНІ ПОТРЯСІННЯ І ДЕПРЕСІЯ, які можуть загрожувати жінці після кількох невдалих спроб.

Вся правда про екстракорпоральне запліднення (ЕКО) після 40-ка років. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

В мас-медіа дуже активно обговорюється тема вікового ЕКО і онкології. Чи ЕКО і справді є каталізатором для розвитку онкохвороб?

Ця тема, дійсно, дуже гостра, бо багато хто вважає, що саме ЕКО є причиною розвитку злоякісних процесів в організмі жінки. Однак було проведено безліч досліджень і такого зв’язку не виявлено. Думка сучасних онкологів досить однозначна: ЕКО, а точніше великі дози гормонів в стимульованих циклах, можуть впливати на ріст і прогрес вже існуючих пухлин. Досить часто виявити їх на ранніх стадіях не вдається і багато пухлин (наприклад, рак молочної залози) будучи гормонозалежними починають активно збільшуватись вже після пологів. Тому перед протоколом ми ретельно перевіряємо молочні залози (УЗД; консультація мамолога).

Ще одна гостра тема – це генетичні патології плода у вікових жінок, про які Ви вже згадували у зв’язку з повторними спробами ЕКО. Які шанси після 40-ка років зачати генетично здорову дитину? Адже відомі факти, що починаючи з 35-ти років збільшується ризик народження дитини з хромосомними патологіями.

На жаль, крім наявності екстрагенітальної та гінекологічної патологій, з якими до нас переважно приходять жінки після 40-ка років, ми зіштовхуємось з проблемою якості яйцеклітин, що в свою чергу є маркером здоров’я ембріона, а отже і здоров’я майбутньої дитини! На даний час відсоток народження здорової дитини після 40-ка років становить 10-15%.

Тобто 85% ЕКО-дітей у жінок після 40-ка років народжуються з різними патологіями?

Так, але це стосується не лише жінок, які скористалися ЕКО.

А чи всі патології плода можна виявити на ранній стадії вагітності?

Не всі, нажаль, але багато.

Наталія Григорівна, і останнє питання. Ваше особисте ставлення до ЕКО після 40-ка років.

Відверто, я вважаю, що основна місія жінки – це народження дитини. І якщо так складається, що жінка готова до цього кроку в 40+ (і причини тут неважливі), я як лікар-репродуктолог повинна зробити все від мене залежне, щоб цей крок став початком шляху до омріяної дитини! Якщо нам вдається досягнути вагітності у жінки після 40-ка років, результатом якої є народження здорового немовля, це справжнє ЩАСТЯ не лише для породіллі, але й для лікарів ЦЕНТРУ!

Вся правда про екстракорпоральне запліднення (ЕКО) після 40-ка років. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.

Питання відносно екстракорпорального запліднення у віці 40+ Ви можете задати тут

Вся правда про екстракорпоральне запліднення (ЕКО) після 40-ка років. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г.