Чим відрізняється акушер-гінеколог від репродуктолога. Чому, якщо Ви не можете завагітніти протягом року повноцінного статевого життя без контрацептивів, Вам потрібно звертатися саме до репродуктолога у центри або клініки репродуктивної медицини. У чому полягає взаємодія акушер-гінеколога і репродуктолога у питанні подолання безпліддя, вагітності та народження здорової дитини. Про ці та інші аспекти репродуктивної медицини нам розкажуть лікар-репродуктолог, завідувач спеціалізованого консультативно-лікувального відділення допоміжних репродуктивних технологій «Прикарпатського центру репродукції людини» ЯЦИШИН НАТАЛІЯ ГРИГОРІВНА та лікар акушер-гінеколог поліклінічного відділення з денним стаціонаром ГАЛИЦЬКА ГАЛИНА МИХАЙЛІВНА.

Наталія Григорівна, на сайті Вашої клініки я передивилась багато відгуків жінок, яким «Прикарпатський центр репродукції людини» допоміг завагітніти та народити дитину. Багато із цих відгуків присвячено особисто Вам. Мене зацікавило, що майже всі жінки розповідали, як вони довго йшли до Вашої клініки, долаючи безліч гінекологів, медичних лабораторій, лежачи в лікарнях, втрачаючи гроші, віру та надію на дитину. Чому так складається, що у питанні безпліддя до репродуктологів звертаються в останню чергу?

Взаємодія репродуктолога і акушер-гінеколога у досягненні вагітності, подальшому її веденні та народженні здорової дитини. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г. та ГАЛИЦЬКОЮ Г.М.

Н.Г. Почну з того, що професія репродуктолог дуже молода і, на відміну від професії гінеколога, багатьом незрозуміла. Хоча всі без винятку репродуктологи є гінекологами. Але жінки переважно починають шукати відповідь на питання «Чому я не вагітнію» саме у гінекологів (в приватних клініках або в жіночих консультаціях). І цей пошук може тривати роками, іноді до моменту, коли шанси на вагітність дорівнюють нулю, а єдиним способом мати дитину стає сурогатне материнство.

Можливо, що цей довгий пошук пов’язаний зі страхом перед ЕКЗ?

Н.Г. Те, що репродуктологів ототожнюють виключно з екстракорпоральним заплідненням, – не новина. Хоча ні один репродуктолог без реальної потреби не буде назначати ЕКЗ. Але якщо мова йде саме про екстракорпоральне запліднення, то я не виключаю страхів. І це не лише страхи релігійного характеру, коли запліднення методами ДРТ є категорично неприйнятним для родини, і не лише страхи, пов’язані з необґрунтованими і під час абсурдними припущеннями, що діти, зачаті за допомогою ДРТ чимось відрізняються від дітей, які були зачаті природним шляхом, але й страхи, пов’язані з матеріальними втратами, адже процедура ЕКЗ недешева, а процент вагітності з першої спроби складає приблизно 40%. Тому жінки коливаються, пробують різні методи лікування, навіть звертаються до нетрадиційної медицини. Але коли вже все пройдено, а вагітність так і не наступила, вони, часто з величезним букетом хвороб, фізично і психологічно виснажені, приходять до нас.

До речі, про відмінності між дітьми, які були зачаті у результаті ЕКЗ та природнім шляхом, я знаю, що Ваша позиція стосовно цього питання дуже категорична.

Н.Г. Моя позиція базується на багаторічному досвіді, який каже, що не має ніякої різниці між дітьми, яким допомогли з’явитися на світ допоміжні репродуктивні технології від дітей, які зачинались природнім шляхом. І взагалі всі маніпуляції на цю тему я вважаю блюзнірством. До того ж сучасні медичні дослідження спростовують будь-які твердження про негативний вплив ДРТ на здоров’я майбутньої дитини.

Наталія Григорівна, відомо, що репродуктологи працюють не лише з жінками, вони займаються подружніми парами. Чи можна сказати, що у Вас більш об’ємний та комплексний підхід у лікуванні безпліддя, ніж у гінекологів?

Взаємодія репродуктолога і акушер-гінеколога у досягненні вагітності, подальшому її веденні та народженні здорової дитини. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г. та ГАЛИЦЬКОЮ Г.М.

Н.Г. Дійсно, нам важливо оцінити репродуктивне здоров’я пари, чоловіка та жінки, і не тільки фізичне, а й психологічне. Адже є такі форми безпліддя, в основі якого лежать психологічні причини, які здатні порушити або й зовсім зупинити роботу репродуктивної системи. Психогенне безпліддя тому приклад. Репродуктологи є спеціалістами широкого профілю, які володіють усіма сучасними методами діагностики та лікування безпліддя. Це стосується і допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), гінекологи цими методами лікування безпліддя не займаються. Тому, якщо казати виключно про лікування безпліддя, то так, у репродуктологів більш об’ємний та комплексний підхід, ніж у гінекологів.

Наскільки зараз затребувані допоміжні репродуктивні технології (ДРТ)? І чи можете Ви розвіяти міф, що репродуктивні клініки переважно займаються штучним заплідненням?

Н.Г. Я не можу Вам навести статистику, який відсоток жінок в Україні чи Європі долають безпліддя методами ДРТ. В Україні таких даних точно не має. Єдине, що можу сказати, це чудово, що такі технології існують, адже завдяки ним жінки з відсутністю або повною непрохідністю маткових труб, з важкими формами ендометріоза, з порушенням овуляції, яке не лікується звичайними методами, з безпліддям, пов’язаним з віковим фактором або безпліддям неясного ґенезу, мають шанс на материнство. А таких жінок тисячі!

На рахунок міфів, то, як відомо, міфи народжує незнання. Коли до нас звертається пара, яка не може завагітніти, ми спочатку встановлюємо причину. Причиною можуть бути гормональні порушення у жінки, які слід скорегувати медикаментозно. Не рідкість, що на етапі медикаментозного лікування, жінка вагітніє. Також причиною може бути чоловічий фактор. Чоловіче безпліддя, до речі, зараз прогресує. І цим питанням займаються андрологи. Багато випадків безпліддя, пов’язаного з патологіями порожнини матки (поліпи, фіброміоми, тощо), що входить в компетенцію хірургів.

В нашому Центрі 3 відділення, і кожне з них займається вирішенням проблем з безпліддям. Хочу сказати, що наш директор, Ігор Степанович Головчак, постійно працює над удосконаленням клініки. Це стосується і обладнання, і впровадження нових сучасних методик лікування. Тобто, ми можемо запропонувати нашим пацієнтам набагато більше, аніж, як Ви сказали, штучне запліднення. Хоча не буду заперечувати, багато пар звертається до нас саме для проведення ЕКЗ.

На якому етапі репродуктолог починає взаємодіяти з акушер-гінекологом?

Н.Г. Через місяць після дати ембріотрасферу (переносу ембріонів у порожнину матки), на першому УЗД (це приблизно 6-7 тижнів вагітності), ми консультуємо пацієнтку з лікарем акушер-гінекологом поліклінічного відділення, в якого в подальшому вона буде стояти на обліку вагітності. Задача акушер-гінеколога допомогти жінці виносити і народити здорову дитину.

Галина Михайлівна, Ви, як і Наталія Григорівна, лікар з великим стажем роботи. В Центрі Ви займаєтесь веденням вагітних. Ми торкнулись теми допоміжних репродуктивних технологій і в мене таке питання – які особливості ведення вагітних після застосування ДРТ?

Взаємодія репродуктолога і акушер-гінеколога у досягненні вагітності, подальшому її веденні та народженні здорової дитини. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г. та ГАЛИЦЬКОЮ Г.М.

Г.М. Вагітні після ДРТ – це особлива група жінок, які окрім певної психологічної розбалансованості, часто мають обтяжений соматичний анамнез, тобто екстрагенітальну патологію. Мова йде про хронічну артеріальну гіпертензію, зайву вагу, цукровий діабет, бронхіальну астму, спадкові тромбофілії (лейденівська мутація), хронічні захворювання нирок, аутоімунні захворювання (антифосфоліпідний синдром), захворювання серцево-судинної системи.

Бувають навіть такі випадки, коли жінці у зв’язку з важкими соматичними патологіями, взагалі не можна вагітніти, але її прагнення стати мамою понад усе і вона йде на ризик. Моє завдання в цьому випадку бути максимально сконцентрованою, дуже уважно спостерігати за будь-якими відхиленнями, адже від правильності моїх дій залежить здоров’я мами і дитини.

В які моменти з пацієнтами, які входять в групу ризику, буває найважче?

Г.М. В теперішній період, коли ми живемо і працюємо під час пандемії Covid-19, дуже важко і пацієнтам, і лікарям. Але коли тебе підтримують, коли не ігнорують твої професійні побажання, працювати, звичайно, стає легше. І я вдячна Ігорю Степановичу Головчаку за те, що в найважчі періоди він завжди з лікарями, готовий допомагати вирішувати різні проблеми. Що стосується вагітних високої і вкрай високої групи ризику, то вони потребують ведення і неодноразової консультації суміжних спеціалістів – ендокринолога, гематолога, кардіолога, невролога. Тому потрібно домовлятися на консультації в індивідуальному порядку за попередньою домовленістю або проводити онлайн-консультації.

Інший аспект – це те, що в нас спостерігаються вагітні з інших областей. І не завжди їм вдається приїхати на консультацією за потребою. Стараємось бути 24/7 на зв’язку.

Особливий підхід до вагітних, які мали в анамнезі декілька невдалих спроб ДРТ, сюди ж потрібно віднести і вагітних із звичним невиношуванням (три і більше викидні, завмерлі вагітності). У веденні таких вагітних залучаємо психолога.

Особливо ціную тісну співпрацю із Наталією Григорівною, яка, як і кожен лікар у нашій клініці, особисто передає мені пацієнтів, розповідаючи соматичний анамнез, особливості перебігу ранніх термінів вагітності. Ми завжди разом приймаємо рішення про подальше ведення вагітних, адже грамотна взаємодія лікарів, зважаючи на те, що ми працюємо зі складними жінками, мінімізує ризики для пацієнтів.

Тобто, як я розумію, акушер-гінеколог співпрацює з репродуктологом до моменту народження дитини?

Взаємодія репродуктолога і акушер-гінеколога у досягненні вагітності, подальшому її веденні та народженні здорової дитини. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г. та ГАЛИЦЬКОЮ Г.М.

Г.М. Дуже влучно сказано – до народження дитини. Так. По-перше, тільки репродуктолог найкраще знає жінку і протягом усієї її вагітності може надати нам про неї цінну медичну інформацію. По-друге, ми працюємо поруч і, як правило, після моєї консультації, жінка відвідує свого лікаря-репродуктолога, щоб додатково порадитись, поділитись своїми думками чи переживаннями.

Галина Михайлівна, на Вашій сторінці в Instagram (маю на увазі сторінку dr.galyska), викладені чудові фотосесії з Вашими пацієнтами. І там не тільки жінки, а і їх чоловіки. Сучасна сім’я в очікуванні довгожданої дитини – це рівна відповідальність обох партнерів?

Г.М. Хочу сказати, що й справді за мій довгий період практичної діяльності, останні роки спостерігається дуже правильна, на мою думку, тенденція відвідування лікаря з партнером. Це дуже добре, коли є така можливість брати відповідальність за майбутнього малюка обом, жінці і чоловіку, від моменту зачаття та протягом всього періоду вагітності. Під час таких спільних відвідувань сім’я зміцнюється. Ми готуємо майбутніх батьків до пологів, розповідаємо про особливості догляду за новонародженою дитиною та як зберегти «вогник кохання» у післяпологовий період.

На жаль, під час пандемії Covid-19 були припинені партнерські пологи, що стало величезним стресом для пар, які готувалися народжувати разом. Ми розробили цілу серію лекцій та обговорюємо на консультаціях, як народжувати без підтримки рідних і близьких людей, в умовах, що склались.

Наталія Григорівна, підтримка рідних в процесі лікування, наскільки вона важлива?

Н.Г. На моїй пам’яті багато чудових сімейних пар, який весь шлях подолання безпліддя пройшли разом, трималися один одного, разом долали перепони. Особливо приємно, коли відповідальність на себе бере і чоловік, який не просто допомагає жінці своєю присутністю, а й всіляко підтримує, а у дуже важкі моменти, коли сама жінка вже майже готова опустити руки, знаходить потрібні слова, щоб заспокоїти і вселити надію, що все буде добре! Така підтримка рідної людини у сім’ї, чоловіка, дуже допомагає нам у лікуванні, і ми тішимось, що сімей, в яких панує любов, повага і взаєморозуміння, багато в Україні.

Щасливі моменти у роботі акушер-гінеколога і репродуктолога.

Взаємодія репродуктолога і акушер-гінеколога у досягненні вагітності, подальшому її веденні та народженні здорової дитини. Інтерв’ю з ЯЦИШИН Н.Г. та ГАЛИЦЬКОЮ Г.М.

Г.М. Для мене це, звичайно, народження дитини. Коли, виписавшись з пологового будинку, батьки приносять показати свої згорточки (малюків). В такі моменти, дивлячись на сяючи і усміхнені обличчя новоспеченої мами та тата, я відчуваю себе щасливою! Заради таких моментів хочеться працювати і повністю віддаватись своїй роботі!

Н.Г. Робота репродуктолога дуже контрастна, адже, нажаль, допомогти ми можемо не всім парам. Попри позитивні прогнози, вагітність не завжди наступає, а коли і наступає, буває, що зривається. Розчарування і сльози – це частина нашої роботи. Тому ми так гостро відчуваємо моменти щастя. Щастя, коли на тесті на вагітність показує дві смужки, а на УЗД та сама маленька чорна крапочка. Щастя, коли жінка посміхається і якщо навіть і плаче, то від радості. Щастя, коли народжується здоровий малюк і коли тобі щиро дякують за допомогу. Це все – щасливі моменти репродуктолога, і я дуже сподіваюсь, що таких моментів з кожним роком буде все більше!

_____

Ви завжди можете задати нам свої питання. Щоб це зробити, натисніть тут